Zpráva profesora informatiky, Douglase J. Leitha, má necelých deset stran. Obsahuje ale alarmující informace. Konkrétně jde o společnosti Google a Apple, které shromažďují informace o uživatelích prostřednictvím svých zařízení se systémy Android a iOS. Ve studii výzkumníka, který působí na Trinity College v Dublinu, nedopadl dobře zejména Google.
Podle Leithovy zprávy (www.scss.tcd.ie/doug.leith/apple_google.pdf) odesílaly iPhone 8 s iOS 13.6.1 i Google Pixel 2 s Androidem 10 data svým výrobcům každé 4,5 minuty. Zatímco zařízení Apple odeslalo na příslušný server během prvních deseti minut pouze necelých 42 KB, v telefonu se systémem Android to byl údajně 1 MB dat. To je bezmála dvacetinásobek.
Siri, Safari, Chrome: tyto aplikace tajně odesílají data společnostem Apple a Google
Pokud by nás to vedlo k přesvědčení, že to zbavuje Apple zodpovědnosti, úplně to tak není.
Jak zjistil autor studie, mobilní telefony se systémy Android i Apple přenášely informace do svých mateřských systémů během někdy až banálních uživatelských aktivit. Například se přenášely údaje, když došlo ke vložení SIM karty do příslušeného smartphonu. Pro odeslání informací společnostem nebylo ani potřeba otevírat některé předem instalované aplikace. Natož je používat.
Zpráva uvádí, že například Siri, Safari a iCloud předávaly informace Applu bez jakékoli další aktivity ze strany uživatele. V případě telefonu s Androidem to byly služby, jako například Chrome, YouTube nebo Dokumenty Google. Podle Leitha byly navíc Applu předány MAC adresy dalších zařízení v síti, například směrovače, včetně souřadnic GPS. To následně umožňuje vyhodnocování informací o uživateli a jeho profilaci.
Google reaguje na studii rozzlobeně: "špatná metodika"
Studie Douglase Leitha z Trinity College v Dublinu poukazuje na míru sledování dat ze smartphonů Google Pixel a Apple iPhone. | Zdroj: Daniel Romero/Unsplash
Ani jedna ze společností se nechtěla se zdrcujícími výsledky zkoumání jednoduše smířit. Google k tomu sdělil: "Zjistili jsme chybu v metodice výzkumníka pro měření objemu dat a nesouhlasíme s tvrzením článku, že zařízení s Androidem sdílí dvacetkrát více dat, než iPhone s iOS. Podle našeho zkoumání jsou tyto výsledky řádově odlišné a před zveřejněním studie jsme autora o našich obavách ohledně metodiky informovali." Píše o tom portál ArsTechnica ve svém článku s názvem "Android sends 20x more data to Google..." (arstechnica.com/gadgets/2021/03/).
Moderní automobily by také měly příslušným výrobcům pravidelně odesílat údaje o "součástech vozidla, jejich stavu z hlediska bezpečnosti a servisních plánech". Chytré telefony fungují podle Google podobně.
Apple označuje Leithovu studii za chybnou
Podobně rozhořčena byla Leithovou studií i společnost Apple. Mluvčí firmy sdělil serveru ArsTechnica, že Apple uživatelům poskytuje transparentnost a kontrolu nad shromažďovanými informacemi. Apple chrání soukromí svých uživatelů a Leithova zpráva je jednoduše chybná.
Oproti tomu autor studie považuje své výsledky za povážlivé. Nakonec byly firmám předávány i údaje, které bylo možné snadno spojit se jménem, e-mailovou adresou nebo polohou uživatele. Leithův závěr je tedy spíš pesimistický: "V současné době existuje jen málo reálných způsobů, jak tomuto sdílení dat zabránit. Pokud vůbec nějaké existují."