Přejít k hlavnímu obsahu

Víte, že WhatsApp po vás vyžaduje 75 oprávnění? Co s tím uděláte

Jiří Palyza 09.02.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Existuje celá řada aplikací, které po uživatelích vyžadují různá oprávnění a autorizace, aniž by to bylo nutné pro jejich provoz. WhatsApp je jednou z nich. Dá se s tím ale něco dělat.

Kapitoly článku

To, co vše si instalované aplikace v mobilním telefonu dovolí, souvisí s oprávněními, která jim jsou poskytnuta. Je obecně dobré, pokud aplikace mají přístup pouze k těm, která skutečně potřebují. Mnoho aplikací ale jde daleko za tuto hranici.

Proto se čas od času vyplatí oprávnění, přidělená jednotlivým aplikacím v mobilním telefonu, zkontrolovat. Ne vše, co aplikace mohou, je nezbytně nutné. Vezměme si pro příklad WhatsApp: tento velice oblíbený online komunikátor má v současné době v systému Android neuvěřitelných 75 oprávnění.

Co není v podobných případech vůbec špatné, je sáhnout po některém z pomocníků a nechat si zkontrolovat požadovaná oprávnění aplikace ještě před její instalací. Dobře k tomu poslouží například webový nástroj Exodus Privacy. Výsledkem je přehled, kolik sledovacích nástrojů aplikace obsahuje a jaká oprávnění požaduje.

Kromě přidělených oprávnění je dobré i v případě WhatsAppu správně nastavit soukromí a zabezpečení.

Příliš zvědavé aplikace: jak oprávnění upravit

Webová aplikace Exodus
info ikonka
Zdroj: https://reports.exodus-privacy.eu.org/en/
WhatsApp sice neobsahuje žádné klasické trackery, tedy nástroje určené ke sledování, nicméně i přesto si žádá – a získává až 75 oprávnění. Ještě před instalací si můžete zvídavost konkrétních androidových aplikací ověřit pomocí webové aplikace Exodus. Jen buďte trpěliví, stránka bývá přetížena.
Detailní report aplikace Exodus
info ikonka
Zdroj: https://reports.exodus-privacy.eu.org/en
V případě vašeho zájmu si u reportu jednotlivých aplikací můžete detailně prohlédnout, jaká oprávnění si žádá. Jejich případné omezení ale může mít vliv na funkcionalitu aplikace.

Požadovaná oprávnění aplikace získávají zpravidla v průběhu instalace. U některých specialit se operační systémy výslovně ptají a uživatelé je musejí schválit. Ale mnoho ostatních je jednoduše povoleno. V případě dotazování na povolení oprávnění je dobré zachovat zdrženlivost a povolit jen to, co si můžete s čistým svědomím zdůvodnit.

Většina uživatelů ale nad tím mávne rukou. Přidělená oprávnění ale můžete zrušit i později. V systému Android je to možné prostřednictvím Nastavení v části Aplikace. Vyberte WhatsApp, nebo jinou aplikaci, kterou chcete zkontrolovat, a zobrazte si její oprávnění.

V iPhonu musíte také přejít do Nastavení, a poté se přesunout níže do části, kde začíná seznam instalovaných aplikací. Konkrétně u WhatsApp si poté rozbalte volby pod souhrnným názvem "Přístup aplikace WhatsApp k datům".  Možnosti ovládání na iPhonu nejsou tak rozsáhlé jako na Androidu, ale i tak stojí za návštěvu.

WhatsApp s menším počtem oprávnění

Nastavení aplikace WhatsApp na iPhonu
info ikonka
Zdroj: iOS / Nastavení WhatsApp
Počet udělených oprávnění můžete u jednotlivých aplikací snížit.

U tak důležitých aplikací, kam se dá zařadit i WhatsApp, je dobré mít zálohu. Pokud totiž svému komunikátoru výrazně omezíte oprávnění, sníží se také rozsah jeho funkcí. WhatsApp pak už nemusí ve všech oblastech fungovat tak, jak jste byli předtím zvyklí.

Ale nebojte, nic špatného udělat nemůžete. Pokud jste byli až moc přísní a WhatsApp jste v jeho funkcích výrazně omezili, můžete mu odebraná oprávnění jednoduše opět přidělit. WhatsApp potřebuje přístup k internetu, jinak nelze odesílat ani přijímat zprávy. To ale samo o sobě nestačí. Důležitá jsou také oznámení. Pokud je zakážete, nedozvíte se, když vás kontaktují ostatní a kontrolu budete muset provádět sami.

Problematická je také synchronizace kontaktů. WhatsApp je načítá každodenně. Má to své nesporné výhody, protože například při přidání nového kontaktu se hned automaticky zobrazí. Komunikátor je v zásadě možné používat i bez sdílení kontaktů. Je to ale zdlouhavé a nepřehledné, protože vidíte pouze telefonní čísla. Při více konverzacích se celé prostředí stává chaotické a často se orientujete pouze podle kontextu, komu vlastně které číslo patří.

Mohlo by vás zajímat

To by ale mohlo být vše. Je však těžké dát nějaké obecné doporučení, protože každý má při komunikaci jiné zvyklosti a existuje celá řada jiných funkcí, které pro vás mohou být důležité.

Například přístup k mikrofonu a fotoaparátu je nutný pro hlasové a video hovory. Pravděpodobně bude pro mnoho uživatelů důležitou funkcí i přístup k fotkám, médiím a souborům, protože jim umožňuje sdílet obsah. Klasickými kandidáty pro zákaz jsou ale seznamy hovorů nebo zařízení v blízkosti.

Uvedený přehled lze doplnit a rozšířit podle toho, jak WhatsApp používáte. Pokud například chcete kontaktům odesílat svou polohu, budete komunikátoru muset udělit i odpovídající přístup k potřebným informacím. Náš tip: i v tomto případě platí, že méně je někdy více. Vyzkoušejte si základní oprávnění nutná k funkci WhatsAppu a pokud by to nestačilo, přidávejte další.

Zdroj: Exodus, WhatsApp/Nápověda


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme