Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Virtuální diktátoři: Čína buduje AI robota pro chatování s prezidentem Si Ťin-pchingem

Jakub Fišer 24.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Chatovací roboti, jako je ChatGPT od OpenAI nebo další, jsou obvykle vnímané jako virtuální bytosti bez tváře a bez lidské podoby. Čínští státní výzkumníci však pracují na umělé inteligenci, kterou budou moci občané využívat pro diskuzi s virtuálním dvojníkem samotného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Kapitoly článku

Umělá inteligence v rudém

Čínský institut pro výzkum kyberprostoru (CICR) oznámil, že spouští interní testování vlastního jazykového modelu. Ten má být založen na filosofických spisech samotného prezidenta Si Ťin-pchinga, zejména pak na pamfletu s názvem Si Ťin-pchingova myšlenka o socialismu s čínskými rysy pro novou éru.

Jde o knihu, která je v pevninské Číně velice známá. Typický béžový svazek s podobiznou prezidenta na přebalu není těžké sehnat ve městech, ale ani na čínských letištích, a to v mnoha jazykových mutacích, aby si filosofické myšlenky pokračovatele Maa Ce-tunga mohli přečíst i turisté z celého světa.

Již brzy si navíc myšlenky čínského diktátora budou moci načíst i uživatelé naklonění trendu umělé inteligence. Zmíněný jazykový model vyvíjený čínskou státní institucí CICR je aktuálně spuštěn pouze pro interní testování, dost možná ale ještě během tohoto roku bude uveden do ostré verze.

Mohlo by vás zajímat

Zreplikovat Napoleona? Klidně

Oficiální zdroje se bohužel o předpokládaném datu uvedení nezmiňují. Aplikace s virtuálním čínským filosofem bude údajně umět inteligentně odpovídat na doplňující otázky, sumarizovat celý text a bude i disponovat oficiálním překladem do angličtiny.

Do budoucna bychom se neměli divit tomu, kdyby začaly vznikat i další jazykové modely pracující s myšlenkou komunikace s nějakou již dávno zesnulou historickou osobou. Šéf globálního technologického centra umělé inteligence ve firmě Nvidia to dokonce předpověděl.

Uvedl, že není problém vyrobit třeba virtuálního Napoleona, protože o jeho životě i historických událostech s ním spojených víme více než dost.

Zdroj: The Register, tjcac.gov.cn


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud