Přejít k hlavnímu obsahu

Velký bratr nad hlavou? Komerčně dostupné satelitní snímky v rozlišení 10 cm na pixel

Pavel Trousil 01.03.2024
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Americký startup Albedo vypustí na velmi nízkou oběžnou dráhu výkonné satelity, které budou schopné pořizovat snímky Země ve vysokém rozlišení. Rozpoznají tak auto, ale i možná jednotlivé osoby. To samozřejmě ale vyvolává obavy o ochranu soukromí.

Kapitoly článku

Nová generace satelitů bude snímat povrch Země ve vysokém rozlišení a bude tak schopna rozpoznat vaše auto a pravděpodobně i rozlišit lidi. To vyvolává obavy o ochranu soukromí. Do vesmíru se pouští i startup Albedo, který chce shromažďovat a poskytovat optické a termální snímky s co nejvyšším rozlišením z oblohy, přičemž na jeden pixel připadá pouhých deset centimetrů čtverečních země v případě optických snímků a dva metry na pixel v případě termálních snímků.

V roce 2023 společnost dokončila návrh družice a zahájila její stavbu. Letos startup získal další finanční prostředky a v roce 2025 plánuje vypustit první a druhou komerční družici. S osmi družicemi může společnost poskytovat denní revize snímků, s 24 družicemi už to může dělat třikrát denně, ačkoli flotila osmi družic bude podle jejího generálního ředitele prvním milníkem.
 

Satelity
info ikonka
Zdroj: Albedo
Na snímcích s rozlišením 10 cm na pixel už je vidět poměrně hodně detailů. Danou lokalitu by přitom satelity měly zachytit několikrát za den.
Satelity
info ikonka
Zdroj: Albedo

"Postavíme a budeme provozovat satelity, které budou létat velmi nízko na takzvané velmi nízké oběžné dráze Země neboli VLEO (Very Low Earth Orbit). To je asi dvakrát blíže k Zemi (cca 250 – 350 Km od Země) než normální LEO neboli nízká oběžná dráha Země. A je to část vesmíru, která ještě nebyla komerčně využita“, řekl Topher Haddad, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Albedo, v rozhovoru pro Payload.

Satelity
info ikonka
Zdroj: Albedo
První satelity by se na oběžnou dráhu měly dostat v příštím roce. Celkem jich má být 24.

"Jak si drokážete představit, pokud vezmete kameru a umístíte ji mnohem blíže k zemi, snímky z této kamery budou mít mnohem vyšší rozlišení," řekl a poznamenal, že dnes mohou takového rozlišení dosáhnout pouze letadla nebo drony. Po vypuštění plánuje Albedo poskytovat snímky jako službu pro oblast zemědělství, pojišťovnictví, energetiky, mapování a obranu. Očekává se, že družice Albedo budou pokrývat celý povrch Země, a to jak nad venkovskými oblastmi, tak nad metropolitními oblastmi, a snímkovat místa mnohem častěji a na vyžádání.

Satelity
info ikonka
Zdroj: Albedo
Detailní snímky by se měly hodit pro oblast zemědělství, pojišťovnictví, energetiky a obrany.

Co budou schopné satelity zachytit

Jednou z výhod nové generace satelitů je schopnost identifikovat mnohem menší objekty. Pokud jeden pixel představuje 10x10 cm, je to stokrát více informací než v případě rozlišení jednoho pixelu na metr. Satelit sice nepozná, zda se usmíváte, ale dokáže rozpoznat váš vůz. Haddad uvedl, že pouze tři satelity na oběžné dráze dnes mohou zachytit rozlišení 30x30 cm a jen rozlišení 50x50 cm je dostupnější.
 

Satelity
info ikonka
Zdroj: Albedo
V případě termálních snímků je rozlišení dva metry na pixel.
Satelity
info ikonka
Zdroj: Albedo
Propojení klasických snímků a snímků z termokamery může odkalit potenciální problémy, požáry, úniky a podobně.

Fotoaparáty satelitu jsou mnohem blíž a proto nemusí mít tako velkou optiku. Náklady na pořízení satelitů i jejich umístění nad Zemi tak nebude příliš nákladné. Kromě toho hlavní poskytovatelé cloudových služeb AWS a Azure vybudovali služby pro zpracování satelitních dat – „AWS Ground Station“. Kvalitních a cenově dostupných snímků tak může být hodně.

Velký bratr?

Obhájci ochrany soukromí se obávají, že by pomocí této technologie mohli být rozpoznáni i lidé. "Jedná se o obří kameru na obloze, kterou může jakákoli vláda kdykoli použít bez našeho vědomí," řekla listu New York Times (NYT) Jennifer Lynchová, generální poradkyně organizace Electronic Frontier Foundation. "Rozhodně bychom se měli obávat."
 

Mohlo by vás zajímat

Již v roce 2019 vyzvala národní regulační orgány, aby se touto otázkou zabývaly. Bývalá pracovnice CIA Linda Zallová pro NYT potvrdila, že jde o velký problém, protože věci, které se lidé snažili skrýt na svých dvorcích, by se mohly stát jasně viditelnými.

"Jsme si velmi dobře vědomi důsledků pro soukromí," řekl Haddad NYT a ujistil čtenáře, že technologie nebude schopna identifikovat osoby. Proti těmto obavám pan Haddad a další příznivci nové technologie tvrdí, že je třeba zvážit skutečné přínosy, zejména pokud jde o boj s katastrofami a záchranu životů. "Budete vědět, který dům hoří a kam lidé prchají," řekl D. James Baker , bývalý šéf Národního úřadu pro oceán a atmosféru, který uděluje licence pro civilní satelity.

Zdroj: Albedo, X, Business Wire, Tech Crunch, Spacenews, NY Times, Cybernews
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme