Svět chytrých mobilních telefonů se dělí zhruba na dvě oblasti – na zařízení se systémem Android a na ty s iOS. U iPhonů je odpověď celkem jasná: antivirový skener nepotřebujete, protože Apple ani neumožňuje aplikacím třetích stran proniknout tak hluboko do systému. iPhony už jsou maximálně uzavřeny před světem již z výroby. Zní to sice dobře, ale zároveň to uživatelům dává menší svobodu.
Mnohem více je toho dovoleno na telefonech s Androidem, a proto je zde otázka antivirového programu zajímavější. Podle Googlu není další antivirový skener pro Android nutný. Koneckonců již nějakou dobu existuje integrovaný virový skener Google Play Protect, který skenuje aplikace v obchodě PlayStore a nyní je schopen skenovat je dokonce v reálném čase. Situace v systému Android je tedy podobná jako v systému Windows, kde je také předinstalovaný antivirový skener od Microsoftu.
Je zde však podstatný rozdíl: Windows Defender nabízí velmi dobrou ochranu, zatímco Google Play Protect nikoli. Antivirový skener Googlu se v nedávném testu umístil na posledním místě s nejhorší ochranou a největším počtem falešných poplachů. Otázka tedy zní, zda je tedy potřeba hned přejít na lepší antivirový skener?
Kdo potřebuje antivir pro Android?
Výrobci antivirového softwaru tedy nejsou mimo, když nabízí své vlastní aplikace pro Android. Koneckonců i Google neustále bojuje proti malwaru v Obchodě Play. Přesto: Podle našeho názoru není další antivirový skener pro Android nutný, pokud do telefonu stahujete pouze známé aplikace z Obchodu Play.
V ostatních případech byste měli smartphonu ochranu proti virům zajistit, zejména pokud rádi a často zkoušíte aplikace z alternativních zdrojů a nebojíte se prostřednictvím chytrého telefonu prozkoumat každý kout internetu. Například aplikace Sophos Intercept X for Mobile je k dispozici zdarma.
Ochrana a něco navíc
Zajímavé je, že antivirový skener pro Android můžete použít i pro další funkce, které primárně nesouvisejí s ochranou proti virům. Aplikace totiž často sdružují různé bezpečnostní funkce do jedné centrální jednotky. Systém Android to již do jisté míry umí sám, ale nastavení rozptyluje po celém systému.
Bezpečnostní funkce, jako je přehledný seznam sporných oprávnění aplikací, ochrana proti krádeži, rodičovská kontrola, ochrana při surfování, sledování odkazů v messengerech nebo zabezpečení Wi-Fi sítě, jsou přehledně spojeny v jedné bezpečnostní aplikaci. A to je rozhodně přidaná hodnota.
Mnoho bezpečnostních aplikací je vybaveno dalšími moduly, jako je možnost blokování hovorů a textových zpráv, nebo existují kompletní kontroly systému, které jednorázově zkontrolují, zda jsou nejdůležitější bezpečnostní volby správně nastaveny.
Pokud používáte antivirový skener třetí strany pro Windows, je možné, že je k dispozici také verze pro Android. A možná vám dokonce zbyly licence a v takovém případě si můžete ochranu na mobilním telefonu vyzkoušet.
Alternativa ke klasickému antiviru
Obavy z antivirových programů pro Android většinou souvisí se zvýšenou spotřebou prostředků – uživatelé mají obavu, že telefon bude po instalaci pomalejší a dříve se vybije. Antivirový skener přece neustále běží na pozadí a nabízí ochranu v reálném čase. Pokud o neustálou kontrolu nestojíte, můžete si nainstalovat pomocníka, jako je VirusTotal Mobile.
Tato aplikace neběží neustále na pozadí, ale v případě potřeby kontroluje nainstalované aplikace na přítomnost škodlivého softwaru. Využívá více než 50 antivirových skenerů a kontroluje aplikace a rychle vám poskytne zprávu. Neznámé aplikace lze z VirusTotal Mobile nahrát ke kontrole zabezpečení.
Důležité: VirusTotal Mobile nechrání váš systém, ale pouze usnadňuje jeho kontrolu. Pokud je nalezen škodlivý software, musíte jej odstranit sami.
Důležitá bezpečnostní opatření ve smartphonech s Androidem
Co byste dělat neměli: Pořídit si antivirový program a pak hodit všechny obavy o bezpečnost za hlavu, protože bezpečnostní aplikace vás přece chrání. Takhle to ale bohužel nefunguje. Nespadněte do této pasti a nemyslete si, že jste nezranitelní. Antivirový skener je pouze jedním dílem skládačky bezpečnostní strategie. Důležité jsou také následující body:
- Zdroje aplikací: Nepoužívejte pochybné zdroje aplikací. Omezte se na oficiální obchod Play.
- Zkontrolujte oprávnění: Vždy si hlídejte oprávnění aplikací. Pokud jsou aplikace příliš vlezlé, hledejte alternativy.
- Aktualizace: Provádějte pravidelné aktualizace aplikací i operačního systému.
- Žádné rootování: Neprovádějte rootování smartphonů se systémem Android a nijak jinak se v systému nešťourejte.
- Zabezpečení heslem: I pod systémem Android byste měli používat správce hesel.
- Zabezpečení zařízení: Měli byste aktivovat základní bezpečnostní funkce, jako je ochrana přístupu a šifrování.
- Zálohování: Pravidelně zálohujte data mobilního telefonu.
Zdroj: AV Comparatives, Sophos, Virus Total, Trend Micro, redakční text