Daňové přiznání – výhradně elektronicky
Od ledna 2023 došlo ke změně zákona. V rámci té byla všem existujícím živnostníkům zřízena datová schránka, tedy nástroj elektronické identity, přes který je možné komunikovat se státní správou a například i vyřizovat daňové přiznání.
Pokud i vy máte na svou osobu zřízenou datovou schránku, jste od 1. ledna 2023 ze zákona povinni podat daňové přiznání výhradně elektronicky. Kromě OSVČ se tato povinnost vztahuje také na nepodnikající právnické osoby, jako jsou spolky, SVJ, nadace, nadační fondy a ústavy či obecně prospěšné společnosti.
Výjimka? Senioři
Běžná praxe je taková, že pokud podáte daňové přiznání ve špatném formátu (papírově namísto elektronicky), finanční úřad vás osloví s výzvou ke zjednání nápravy. Pokud tak neučiníte do řádného termínu, může vám být udělena pokuta ve výši 1 000 korun.
Jedna výjimka však existuje, jak uvedla ředitelka Finanční správy Simona Hornochová. Tou jsou podnikající senioři starší 70 let.
„Odpuštění pokuty se bude týkat živnostníků starších 70 let, kteří i přes zřízení datové schránky dosud nekomunikovali s Finanční správou elektronicky. Finanční úřady se nicméně přesto pokusí konkrétní lidi kontaktovat a nabídnou jim pomoc při přechodu na digitální komunikaci a při zvládání elektronického podání daňového přiznání,“ napsala ČTK.
Kdy podat daňové přiznání v roce 2024?
Pokud jde o důležité termíny, papírové přiznání je třeba podat do 2. dubna. Ve sváteční dny a o víkendu je na úřadech zavřeno, poslední možností pro některé z vás je tedy právě úterý 2. dubna, kdy budou mít územní pracoviště finančních úřadů otevřeno od 8 do 17 hodin.
Pakliže podáváte daňové přiznání elektronicky, máte možnost tak učinit přes portál Moje daně, popřípadě přes datovou schránku ve formát XML. Termín pro tento typ podání je do 2. května. Poslední termín je podání přes daňového poradce, na což mají živnostníci čas do 1. července.
Zdroj: Finanční správa, Moje daně, ČTK