Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Úspora peněz a energie: jak bude váš televizor spotřebovávat méně elektřiny

Josef Mika 13.02.2024
Zdroj: Pexels/Oleksandr P

Televizor ve spoustě domácností běží každý den mnoho hodin a jeho provoz má dlouhodobě významný podíl na celkové spotřebě elektřiny. Pomocí několika triků a nastavení můžete snížit jeho spotřebu a vyhnout se tak nepříjemným překvapením na účtu za elektřinu. Pojďte si s námi projít jednotlivá doporučení.

Kapitoly článku

V mnoha domácnostech je televize zapnutá několik hodin denně. Pokud nesledujete konkrétní film nebo seriál, je často zapnuta pouze jako příjemný šum na pozadí.

Nepříjemný vedlejší efekt: když je televize zapnutá, spotřebovává elektřinu, a tedy i vaše peníze. Naštěstí mnoho TV dnes nabízí několik chytrých funkcí, kterými můžete spotřebu energie přístroje snížit. Zde je pět tipů.

Jak snížíte spotřebu energie TV

Sledování televize
Pomocí těchto tipů můžete snížit spotřebu energie televizoru a ušetřit tak nemalou sumu za rok.
Zdroj: Mohamed Hassan/Pixabay

Využívání úsporného režimu

V závislosti na nastavení spotřebovává televizor různé množství energie. Pokud například zvýšíte jas, zvýší se i spotřeba elektřiny. Vhodným řešením je Eco mod (úsporný režim), který dnes nabízí většina televizorů. Upravuje obraz tak, aby se spotřebovalo co nejméně energie, aniž by to příliš ovlivnilo zážitek ze sledování. Moderní TV například samy rozpoznají světelné podmínky v místnosti a v eco režimu automaticky upraví jas.

Použití funkce "Auto standby“

Pokud patříte k lidem, kteří pravidelně u televize usínají, měli byste používat tzv. funkci Auto standby (automatický pohotovostní režim), která je dnes standardní součástí mnoha televizorů. To znamená, že se TV po určité době sama automaticky vypne bez zadávání jakýchkoli příkazů, a proto v noci neběží zbytečně celé hodiny.

Nenechávejte televizor zapnutý zbytečně

Ať už vaříte, uklízíte nebo jíte: televize je často zbytečně zapnutá na pozadí a mnoho lidí ji považuje za náhradu rádia. Ve skutečnosti může její provozování jako kulisy na pozadí stát v dlouhodobém horizontu několik desítek i stovek korun. Proto je lepší TV vypnout, pokud ji aktivně nesledujete, nebo streamovat pořady na tabletu či mobilním telefonu. Některé televizory také nabízejí možnost vypnout obrazovku a přehrávat pouze zvuk; to je další způsob, jak při poslechu hudby na televizoru ušetřit elektrickou energii.

Dálkové ovládání TV
Vypínání TV pouze dálkovým ovladačem je sice pohodlné, ale nemusí být vždy nejvýhodnější.
Zdroj: Dragana Gordic/Freepik

Nenechávejte TV v pohotovostním režimu, ale úplně ji vypínejte

Vypínáte televizor pouze dálkovým ovladačem? Pak je zařízení trvale v pohotovostním režimu (standby) a zbytečně spotřebovává energii. Ideální je používat více zásuvek s manuálním tlačítkem zapnutí/vypnutí a připojovat televizor pouze tehdy, když se chcete na televizi skutečně dívat. To vám také umožní najednou vypnout všechna zařízení připojená k televizoru, např. receivery, DVD přehrávače nebo konzole.

Při příštím nákupu zkontrolujte energetický štítek a zvažte velikost obrazovky 

Staré spotřebiče spotřebovávají poměrně velké množství elektřiny, takže koupě nové televize se může vyplatit a pomůže vám ušetřit stokoruny na provozu.

Při nákupu nového televizoru věnujte pozornost energetickému štítku. Existuje celkem sedm energetických tříd od A do G, které poskytují informace o tom, kolik elektřiny daný televizor spotřebuje. A označuje nízkou spotřebu, G vysokou. Pozornost byste měli věnovat také velikosti obrazovky. Čím větší obrazovka, tím vyšší spotřeba energie.

Mohlo by vás zajímat

Další tip: zkontrolujte spotřebu připojených zařízení

Potenciál úspory energie nenabízí jen samotný televizor, ale také k němu připojená zařízení, jako jsou herní konzole, které v závislosti na svém nastavení a provozu spotřebovávají různé množství energie. Pokud chcete ušetřit elektřinu, měli byste se podívat na nastavení konzolí PlayStation, Xbox atd.; i zde můžete snížit spotřebu například aktivací úsporného režimu na konzoli Xbox.

Zdroj: časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud