Starat se o vlastní data vyžaduje disciplínu, pořádek a nastavený systém. Jak ale nakládají s vašimi daty třetí strany, to nemůžete ovlivnit. Poskytovatelé různých služeb mají samozřejmě také zájem chránit data uživatelů, ale ne vždy se jim to daří. To jistě není pro nikoho z nás dobrá zpráva, a to zvlášť v případech, kdy dojde ke zcizení dat a dotkne se to i těch vašich.
Bezplatný nástroj Spybot Identity Monitor, kterému po mnoha letech vývojáři dopřáli aktualizaci, uživatele informuje o krádeži dat a následném hrozícím riziku.
Nástroj využívá známou databázi úniků
Společnost Safer-Networking je známá především díky svému antispywarovému nástroji "SpyBot Search & Destroy". Spybot Identity Monitor je její další praktický nástroj, který využívá databázi populární webové služby Have I Been Pwned.
V ní se shromažďují informace o krádežích dat. Můžete si snadno ověřit, zda se vaše e-mailová adresa (ale i heslo či telefonní číslo) stala součástí hackerského útoku. Pokud tomu tak je, je dobré změnit heslo k postiženému účtu, a také ke všem ostatním účtům, kde jej využíváte, zadat nové heslo.
Stejná data z Have I Been Pwned používají i správci hesel nebo Mozilla Monitor.
Co vlastně Spybot Identity Monitor dokáže
Jako vstupní údaje může "Spybot Identity Monitor" používat různé e-mailové adresy nebo uživatelská jména, která lze přidat prostřednictvím položky "Moje účty". Po zadání těchto údajů pak nástroj okamžitě zobrazí, zda tyto údaje byly předmětem krádeže dat.
Kliknutím myši Spybot Identity Monitor zobrazí o únicích dat podrobné informace. Zde ke škodě věci nabídka funkcí nástroje končí; kliknutím na "Reagovat" získáte pouze obecné rady, jako je například změnit si heslo.
Mohlo by vás zajímat
Nástroj může být budíčkem, který nás probere z klidu a přesvědčení, že se s našimi daty nic neděje. Spybot Identity Monitor totiž přehledně zobrazuje, jak snadno mohou poskytovatelé různých služeb přijít o data uživatelů. Je také užitečný pro sledování, zda se aktuální hackerské útoky nedotkly i vašich dat, která jimi mohla být kompromitována a hrozí jejich zneužití.
Důležitější jsou ale souvislosti, ze kterých vyplývá mimo jiné i to, že stále platí stará dobrá rada: není dobré používat jedno univerzální heslo k přístupu k více službám.
Zdroj: Safer-networking.org, Microsoft Store