Přejít k hlavnímu obsahu

Umělá inteligence v telefonu: jak k tomu přistupují největší výrobci v Česku?

Jakub Fišer 13.05.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Pomalu ale jistě se před námi zdvihá nový trend, a sice jasně a zřetelně označené funkce umělé inteligence přímo v systému mobilního telefonu. Trend, který naplno započal Google a Samsung, se nyní rozšiřuje takřka na všechny výrobce. Jak k tomu přistupují ti největší na českém trhu?

Kapitoly článku

Samsung a jeho Galaxy AI

Pokud se budeme řídit dle průzkumu trhu od agentury GfK, patří k pěti největším výrobcům na českém trhu tato pětice: Samsung, Xiaomi, Apple, Motorola a Infinix. První zmíněný také jako první začal akcentovat ve svém mobilním OS One UI umělou inteligenci a její funkce. Dřívějšího asistenta Bixbyho, který však na zařízení stále je, nahradila sada funkcí Galaxy AI.

Mohlo by vás zajímat

Co umí telefony obohacené tímto vylepšením? Vyhledávání čehokoliv pomocí kroužkování po displeji (Circle to Search), překlad telefonátů v reálném čase (Live Translate), vylepšení fotografií a videí pomocí generativní AI anebo funkce tlumočníka, který umí sumarizovat text, vytáhnout z něj to důležité, anebo strukturalizovat celou několikahodinovou poradu do bodů.

Xiaomi a HyperMind

Xiaomi hovoří o umělé inteligence v rámci svého systému HyperOS, který nedávno nahradil MIUI. Adopce této velké aktualizace však není u modelů dostupných v ČR moc velká, takže ani s AI funkcemi to není nijak veselé.

Část z nich výrobce prezentoval na MWC v Barceloně pod hlavičkou HyperMind. K hlavní bodům patří provázanost s ekosystémem, generativní úprava fotek a vlastní jazykový model.

Zdroj: Sparrows News / YouTube

Apple – zatím velké nic

Apple je jediný, kdo z velké pětky zatím nepředstavil žádné konkrétní AI funkce pro své telefony. Má se tak ale změnit v rámci aktualizace iOS 18. Ta bude představena v červnu a do ostrého provozu se podívá nejspíš v září. Také Apple bude mít vlastní jazykový model Ajax, AI na zařízení i v cloudu. V poslední době zaujala jeho nově navázaná spolupráce s OpenAI, které stojí za modelem GPT.

Motorola a její drobnosti

Motorola je ze všech asi nejméně agresivní, co se AI týká. Několik elementárních AI funkcí nabízí, nicméně nejsou moc zajímavé. Nad ostatní vyčnívá možnost vygenerovat si vlastní tapetu – ačkoliv ne jako na Pixelech, ale pomocí fotografie. Ve zkratce – vyzkoušeli jsme a moc to nefunguje.

Mohlo by vás zajímat

Infinix Folax

Infinix se snaží AI tlačit již od loňského roku, zatím ale zůstává pod radarem. Hlavním bodem umělé inteligence v jeho telefonech je virtuální asistent Folax. Ten umí zhruba tolik věcí, jako asistentka Siri od Applu, nicméně výrobce o něm tvrdí, že integroval i model GPT, takže by měl nabízet i generativní AI.

Zdroj: XOS Global / YouTube

A to je pravda. Jde vlastně o ChatGPT integrovaný do výchozí aplikace v telefonu. Hlasové příkazy podporuje pouze v angličtině, francouzštině, arabštině a afrických jazycích hauštině a svahilštině. Nicméně pokud mu dotaz napíšete na klávesnici, odpoví vám v češtině.

Zdroj: Xiaomi, Samsung


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme