Nejlepší OLED panel
Vynikající OLED displej Xiaomi 13 Pro je momentálně nejlepším zobrazovacím panelem mezi všemi testovanými smartphony. Pouhým okem ale nejsou rozdíly mezi displeji u špičkových mobilů téměř vidět. Stejně brilantní displeje nabízí Samsung Galaxy S23 Ultra, Apple iPhone 14 Pro nebo Google Pixel 7 Pro. Body navíc v měření získal Xiaomi 13 Pro za špičkovou maximální světelnost. V laboratoři jsme naměřili maximální hodnotu 1 480 cd/m2, což při každodenním používání znamená optimální zobrazení intenzivních barev v HDR obsahu a bezproblémovou čitelnost i na žhnoucím slunci.
Xiaomi 13 Pro, foto: Michal Bareš, Chip
Displej má úhlopříčku 6,73 palce a rozlišení 3 200 x 1 440 pixelů při formátu 20:9. Celková jemnost tedy činí 521 ppi a zajišťuje extrémně ostré zobrazení obsahu. Výbornou hodnotu 154:1 jsme naměřili i z hlediska šachovnicového kontrastu a panel plně pokrývá rozšířený barevný prostor DCI-P3. Samozřejmostí je 120Hz rychlá obnovovací frekvence, která zajišťuje naprosto plynulý pohyb obsahu po displeji.
Výkon Xiaomi 13 Pro potřebuje doladit
Současným top procesorem v sektoru smartphonů s Androidem je Snapdragon 8 Gen2 a pochopitelně se bez něj neobejde ani Xiaomi 13 Pro. Mobilní SoC ve své standardní verzi nabízí osm jader s maximální frekvencí až 3 187 MHz a grafický čip Adreno 740. Výsledný výkon je enormní a snadno si poradí s intenzivním multitaskingem nebo mobilními hrami s nejvyšším grafickým nastavením.
Trochu zarážející ale je, že v porovnání s ostatními telefony vybavenými Snapdragonem 8 Gen2 dostává Xiaomi z tohoto procesoru o trochu nižší výkon.
Srovnání s modely Samsung Galaxy S23 trochu pokulhává, protože tyto modely využívají speciální přetaktovanou verzi Snapdragon 8 Gen2 „For Galaxy“. Výkonem se jim momentálně žádný jiný smartphone nevyrovná. Ale třeba Redmagic 8 Pro využívá identický procesor jako Xiaomi 13 Pro a v benchmarku PCMark dosahuje Redmagic 15 445 bodů, zatímco Xiaomi 13 Pro “jen” 14 687 bodů. Při měření grafického výkonu nástrojem GFXbench (Manhattan, 1440p) zvládá Redmagic 116 snímků za vteřinu, Xiaomi se spokojí se 109 fps. Není to však tím, že by se Xiaomi 13 Pro rychleji přehříval a musel přiškrtit rychlost procesoru. Alespoň v ruce telefon nijak výrazně nehřeje a hodnoty tepelných čidel to také popírají.
Nejpravděpodobnější příčinou je méně vyladěná optimalizace firmwaru, která z tohoto SoC nedokáže vymáčknout maximum výkonu. Co to v praxi znamená? Vlastně vůbec nic, telefon si hravě poradí se všemi úlohami i nejnáročnějšími hrami, jen výsledky benchmarků jsou o něco nižší.
Výbava na vysoké úrovni, včetně IP68
Velkým pokrokem oproti minulému modelu je certifikace ochrany proti vodě a prachu na úrovni IP68. Dřívější generace vrcholných smartphonů Xiaomi byly proti vniknutí vody chráněny, ale výrobce upustil od poměrně drahé IP certifikace. To se teď změnilo, a tak v tomto ohledu telefon získává maximální bodové hodnocení. Co nám však u Xiaomi 13 Pro (stejně jako u mnoha špičkových smartphonů) chybí, je slot na microSD kartu pro rozšíření kapacity úložiště.
Značná část výbavy je dána tím, jaké standardy podporuje použitý SoC. Snapdragon 8 Gen2 nabízí v tomto ohledu to nejlepší. Obě SIM posílají data po 5G sítích, samozřejmostí je NFC pro bezkontaktní platby, Bluetooth je k dispozici ve verzi 5.3 a Wi-Fi používá standard 6E (802.11ax).
Námi testovaný model Xiaomi 13 Pro měl velkou kapacitu úložiště na úrovni 512 GB a 12 GB RAM, v prodeji ale u nás bude jen 256GB varianta, rovněž s 12 GB RAM. 256GB kapacita by měla stačit ale u vlajkových lodí od Samsungu a Applu si můžete vybrat varianty s 512 GB nebo dokonce 1 TB. To je praktické zejména proto, že chybí slot pro paměťovou kartu.
Xiaomi 13 Pro disponuje pouze pomalejším USB-C 2.0 portem, foto: Michal Bareš. Chip
Pár bodů v hodnocení výbavy Xiaomi 13 Pro ztratilo kvůli pomalému USB konektoru, který přenáší data pouze přes standard 2.0. Rychlý konektor oceníte hlavně při přenášení fotografií a videa, ale hodí se i v případě, že do telefonu nahráváte pár desítek hudebních alb ve formátu FLAC. Přeci jen je rozdíl, když na přenos čekáte několik desítek minut, nebo když je práce hotová za dvě, tři minuty.
Pomalý USB port představuje problém i když chcete připojit externí zařízení, jako je monitor. Xiaomi jako vždy obsahuje i praktický infračervený port, který umožňuje používat smartphone jako dálkový ovladač televize. Stereo reproduktory jsou kvalitní a podporují Dolby Atmos. Oproti předchozí generaci již Xiaomi nespolupracuje se zvukovými experty z Harman Kardon, ale žádný slyšitelný rozdíl jsme nezaznamenali. Skener otisků prstů je umístěn v displeji.
Fotoaparát na jedničku, ale čekali jsme víc
Na test fotoaprátu Xiaomi 13 Pro jsme se těšili nejvíc už od okamžiku, kdy jsme se dozvěděli, že používá snímač o fyzické velikosti 1 palec. Pár výrobců smartphonů s tím zatím experimentuje, zejména Sony, z jehož produkce snímač pochází. Velikost umožňuje senzoru shromáždit více světla, což se pozitivně projevuje hlavně za špatných světelných podmínek. Fotky za šera jsou ostřejší a ukazují více detailů – to můžeme po praktickém testu potvrdit.
Fotomodul Xiaomi 13 Pro, foto: Michal Bareš, Chip
Jasnější jsou zejména noční fotografie, ale detailům to neprospívá tak moc, jak jsme čekali. Navzdory hvězdným technickým parametrům vlastně neudělal hlavní fotoaparát oproti (velmi povedenému) loňskému modelu zas tak velký skok. Čistě z hlediska hardwarové výbavy by měl Xiaomi 13 Pro fotit lépe než jakákoliv dosavadní konkurence.
Ta má ale asi lepší dodatečné zpracování umělou inteligencí a vylepšovacími algoritmy, takže snímky ze zařízení Google Pixel 7 nebo Samsung Galaxy S23 se nám často líbí víc.
To ale neznamená, že by Xiaomi 13 Pro nefotil skvěle. Při subjektivním hodnocení pořízených snímků získal fotoaparát Xiaomi 13 Pro jednoznačně hodnocení “výborný”. Snímky nás přesvědčily ostrostí a detaily za dobrých i špatných světelných podmínek. Výborné jsou i snímky pořízené za šera bez stativu.
Trojitý hlavní fotoaparát se skládá z 50megapixelového hlavního snímače, 50Mpx ultraširokoúhlého snímače a 50Mpx teleobjektivu. Přední kamera je vybavena 32Mpx snímačem a i ona pořizuje skvělé snímky. Selfie kameře nechybí automatické ostření ani stabilizace obrazu.
Fotomodul Xiaomi 13 Pro vystupuje téměř 5 mm nad záda telefonu, foto: Michal Bareš, Chip
Xiaomi nyní spolupracuje se společností Leica, což je vidět na nabídce funkcí v aplikaci fotoaparátu. Při prvním spuštění se nás telefon zeptal, zda chceme používat barevný profil „Leica Authentic“, nebo „Leica Vivid“. Výběr barevného profilu samozřejmě můžete později změnit ve vložené dlaždici Leica.
Jak název napovídá, můžete si vybrat mezi autentickými a jasnými barvami svých fotografií – ta druhá je určena především pro publikování na platformách sociálních sítí. V továrním nastavení používá hlavní 50Mpx fotoaparát technologii sdružování pixelů, takže výsledné fotografie mají velikost 12,5 Mpx. Fotit ale můžete i v plném rozlišení.
Videozáznamy jsou možné pořizovat v maximálním rozlišení 8K při 24 snímcích za sekundu. 4K video se zaznamenává 60 snímky za sekundu, selfie kamera natáčí ve Full HD rozlišení.
Výdrž na baterii slušná, ale mohla by být delší
Soudě podle doposud testovaných telefonů s procesorem Snapdragon 8 Gen2 je tento čip mimořádně přívětivý k baterii. Samsung Galaxy S23 Ultra vydržel v našem standardním testu výborných 16,5 hodiny, ukazuje se ale, že Xiaomi 13 Pro s ním tak docela nedrží krok. I když je kapacita baterie o něco menší než u Samsung S23 Ultra, konkrétně 4 820 mAh oproti 5 000 mAh, Xiaomi nevydrží tak dlouho, jak jsme čekali. Vinu opět svalujeme na nedostatečnou optimalizaci firmwaru.
V testu s pevným jasem obrazovky na 200 cd/m2 vydržel telefon 12 hodin a 20 minut. Opět to je ale hodnota, na kterou si nemůžeme stěžovat a oproti předcházejícímu modelu se zlepšila. Xiaomi 13 Pro nám při náročném používání v pohodě vydržel na jedno nabití celý den.
Xiaomi má ale jedno schované eso v rukávu, kterou je blesková rychlost nabíjení. Plně vybitý akumulátor doplní dodávaná nabíječka na 100 procent za pouhých 28 minut. Telefon lze nabíjet i indukčně, samozřejmě o trochu pomaleji.
Technická data
Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) | 6,7" / 3 200 x 1 440 / OLED / 120 Hz |
---|---|
CPU / GPU / RAM | Snapdragon 8 Gen2 (1x+3x+2x+2x, max. 3 187 MHz) / Adreno 740 / 12 GB |
Výbava | 2x 5G, Wi-Fi 6e, USB-C (2.0), BT 5.3, NFC, 50+50+50 / 32 Mpx, 4 820 mAh, IP68, bezdrátové dobíjení |
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) | 256 GB / ne / ano |
Displej (max. jas / šach. kontrast) | 1 481 cd/m2 / 154 : 1 |
Výdrž na baterii (on-line) / dobíjení | 12:20 h:m/ 0:28 h:m |
PCMark 3.0 / GFX Bench | 14 680 bodů / 109 fps |
3DMark Wild Life Extreme | 2950 bodů / 17,7 fps |
Operační systém | Android 13 |
Rozměry a hmotnost | 163 x 75 x 12,8 mm, 229 g |
Cena | 31 499 Kč |
CHIP výborný (1,2) |