Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Multifunkce Epson L6190 pro doma i pro malé firmy

redakce 23.01.2018
info ikonka
Zdroj:

Multifunkční zařízení od Epsonu EcoTank ITS L6190 je zařízení, které využijete doma s bohatou rezervou, ale také v malé firmě s pěti až deseti zaměstnanci. To vše dokáže toto multifunkční zařízení s přehledem obsloužit.

Základem každého multifunkčního zařízení je mechanika tiskárny a skeneru, díky kterým můžete nejen skenovat s rozlišením (v tomto případě) 1200 x 2400 pixelů, ale také oboustranně tisknout v rozlišení až 1200 x 4800 pixelů – a samozřejmě, když obě zařízení – skener i tiskárna spojí své síly dohromady, můžete vytvářet i kopie, tedy kopírovat.

Za obrovskou přednost tohoto zařízení s cenou těsně nad deset tisíc korun lze považovat především možnost oboustranného potiskování papírů, tak zvaný duplex. Nemusíte tedy papíry otáčet ručně, tiskárna se sama umí postarat o obrácení z jedné strany už potištěného papíru na druhou – ještě nepotištěnou. Je však nutné v tento okamžik upozornit na to, že skener však – bohužel – oboustranný není, a tak můžete oboustranně potisknout jeden papír, ale ze dvou zdrojových dokumentů, umístěných v horním podavači za sebou. To je asi ale jediná výtka, kterou k této multifunkci můžeme mít. Ale existenci duplexu jako takového pro oboustranný tisk dokumentů chválíme.

Skenovat můžete z podavače, který funguje naprosto přesně a během testování se nestalo, že by došlo k podání třeba dvou papírů naráz nebo by se papíry v podávacím zařízení nějak zašmodrchaly. Totéž platí i o tisku, jak na jednu stranu, tak i při oboustranném tisku. Skenování je možné i ze skla, kdy můžete skenovat například fotografie.

Drobnosti, které potěší

Co Epsonu nelze upřít, je invence a existence drobností, které vás potěší. Tak například podavač papírů pro skener. Ten je v základní poloze na horní straně připraven tak, že chrání celý systém podávání před prachem, ale stačí vám jeden prst, abyste přetočili levé víko skenovacího prostoru a pravá část podavače do které jsou odkládány již naskenované papíry, se sama propadne o kousek níže a „dopřetočením“ levé části vznikne prostor pro umístění papírů určených k automatickému skenování. Po skončení skenovaní dávky papírů vám pak stačí tento důmyslný mechanismus opět přetočit jedním prstem do základní polohy a víko se srovná do roviny.

To však není jediná přednost této multifunkce. Za druhou přednost považujeme existenci jasného a zřetelného displeje o úhlopříčce 6,2 cm, který ve většině případů také slouží jako průvodce činnostmi, které multifunkce pozná, že chcete provádět nebo si je sami v dokonale počeštěném menu sami vybíráte většinou pomocí obrázkových menu. Oceňujeme rovněž, že i tito průvodci jsou doplněni obrázky, takže i absolutní technický neznalec pochopí, co má v daný okamžik udělat.

Za třetí přednost této multifunkce považujeme cenu tisku a systém velkokapacitních zásobníků inkoustu. Ty nyní Epson umístil dopředu vpravo, a tak v každý okamžik se můžete přesvědčit sami o stavu inkoustu v jednotlivých zásobnících. Ty jsou čtyři a inkoust je dodáván v 90ml lahvičkách (barevný inkoust) a v 170ml pro černou barvu. Výrobce uvádí, že sadou dvou inkoustů, které dostáváte s tiskárnou, můžete potisknout asi 14 000 stran papíru černobíle a 12 400 stran barevně. Dokupovaná černá pak vydrží zhruba na 7500 stránek (pokud se divíte, že 2x 7500 není 15 000, ale 14 000, při prvním plnění část inkoustu zhruba v objemu tisíce potištěných stránk vyplní tankový systém). Pokud vydělíte cenu dodávaného inkoustu černé barvy, jeden výtisk vás při běžném pokrytí strany vyjde asi na 4,3 haléře (bez nákladů na elektřinu a použitý papír). U barvy je výpočet složitější, ale kvalifikovaným odhadem si myslíme, že cena tisku jedné barevné stránky by mohla vyjít od zhruba 8,5 haléře výše za jednu stránku A4 (záleží na tom, jaké pokrytí papíru barvou bude).

Kontrola stavu inkoustu je bezproblémová a pokud nevěříte vlastním očím, můžete si nechat v menu vyhledat a následně vytisknout stav počitadla vytištěných papírů pro černé a barevné výtisky.

Konektivita

Multifunkci můžete samozřejmě připojit klasicky přes USB kabel k počítači, ten však není součástí dodávky. A proč také, když si tiskárnu můžete připojit buď ethernetovým kabelem jako síťovou – a pak je dostupná vybraným uživatelům místní sítě jako síťová tiskárna – nebo, ještě lépe, pomocí Wi-Fi. Tady upozorňujeme na to, že tiskárna používá pouze protokoly Wi-Fi pracující na 2,4 GHz, takže pokud váš směrovač (router) pracuje na 5 GHz, musíte jej přepnout i na 2,4 GHz, jinak se tiskárna nemůže k bezdrátové síti připojit. Kromě toho je zde konektor RJ-11, kterým můžete zařízení připojit k telefonní ústředně a používat ji i ve funkci faxu. Samozřejmě „za ni“ pak můžete ještě připojit i klasický telefon. Multifunkce pak po nastaveném počtu vyzvánění (pokud nezvednete sluchátko telefonního přístroje) vyzvedne linku a začne se přihlašovat jako fax a vytiskne přijatou faxovou zprávu. Odeslání faxu pak řídíte přes zmíněný barevný dotykový displej (zadání parametrů faxu a telefonní číslo).

Ještě k displeji, když jsme si jej opět připomněli, možnosti nastavení multifunkce jsou obrovské právě díky tomuto displeji, a tak si můžete třeba vybrat, zda virtuální klávesnice na tomto displeji, kterou budete požívat, je typu QWERTY nebo česká QWERTZ.

Ale zpět ještě k připojení. Pokud tiskárnu máte připojenou k síti, kontroluje si sama například dostupnost aktualizací firmwaru, takže jakmile zjistí, že je dostupná jeho nová verze, oznámí vám to a vy zvolíte, zda tuto akci – tedy aktualizaci – chcete provést, a kdy. I tohle považujeme za obrovskou výhodu, protože aktualizace se odehrají přímo na multifunkci a nemusíte se zatěžovat stahováním a prováděním aktualizací firmwaru z počítače, jak je to běžné u naprosté většiny jiných zařízení (i když i taková možnost aktualizace firmwaru je možná).

Velký balík software k tomu

Připojením tiskárny k síti začíná další krok a tím je instalace softwaru. Zde jen telegraficky oznamujeme, že tisknout můžete za pomocí aplikací pro Android a iOS přímo z mobilního zařízení (smartphonu či tabletu), můžete skenovat do cloudu, i z cloudu tisknout (skeny pak máte dostupné na úložišti, ke kterému pak máte přístup z celého světa), můžete dokonce nechat na jedinečnou adresu, která je vám vygenerována po vytvoření uživatelského účtu u Epsonu, zaslat e-mail s přílohou, která je pak na tiskárně rovnou vytištěna. Možnosti vzdáleného tisku jsou komfortní a – jak jsme zjistili – velmi dobře fungující a spolehlivé.

Výrobce dodává i verzi programu pro snadnou úpravu obrázků.

Inkousty

Co se týče inkoustu, Epson u řady tiskáren EcoTank ITS přichází s novou koncepcí doplňovacích lahviček, jejichž provedení prakticky znemožňuje potřísnění se inkoustem při doplňování, jeho rozlití nebo zašpinění vtokových otvorů na tiskárně. Doplňování se provádí snadno po odklopení mechaniky skeneru odejmutím krytu inkoustových zásobníků, následným odklopením paciček, kryjících vtokové otvory a nasazením lahvičky. Její obsah vyteče do zásobníku sám a vy pak prázdnou lahvičku jen sejmete, zavřete krytku otvoru a po naplnění všech potřebných barev pak zavřete i příklopné víko krytu inkoustových zásobníků a vše dokončíte přiklopením mechaniky skeneru. I zde upozorňuje na to, že jakmile multifunkce zjistí, že jste otevřeli víko, na displeji ihned vyskočí průvodce s obrázky, seznamující vás s činností při plnění inkoustů a doporučí následné resetování počitadel u barev, které jste doplnili.

Při testování rychlosti jsme došli k tomu, že v černobílém režimu tiskárna vytiskne až 33 stran A4 černobíle a při barevném tisku se dostaneme zhruba na 30 výtisků do minuty. To vše díky piezoelektrickému systému tisku, kdy přivedením elektrického impulsu ke každé trysce dojde k deformaci mikroprostoru (jeho zmenšení), což způsobí výstřik kapičky inkoustu o velikosti nejméně 3,3 pl (pikolitru) proti papíru. Velikost této kapky je modulovatelná (je možné měnit velikost kapky intenzitou elektrického impulzu). Jen pro úplnost, hlava pro černobílý tisk obsahuje 400 trysek a 128 trysek je pak použito pro každou ze tří zbývajících barev.

K vypínání používejte tlačítko nebo nastavte dobu automatického vypnutí!

Upozorňujeme na jednu věc, která obecně platí pro všechny inkoustové tiskárny: nikdy nevypínejte tiskárnu vytažením ze zásuvky nebo vypnutím napájení rozvodné lišty, ke které je tiskárna připojena! To by mohlo, pokud nebude tiskárna v krátké době opět zapnuta a nebude proveden tisk či čištění trysek, vést k zaschnutí inkoustu v tryskách (při vypínání se přebytečný inkoust odsaje zpět do minizásobníků u tiskové hlavy, kam je transportován z velkokapacitních zásobníků) a přebytečný inkoust se odstříkne do odpadového zásobníku – ten je zapotřebí jednou za čas, když si o to tiskárna řekne, vyměnit za nový, jeho cena je něco přes 300 Kč. Jinak by totiž mohlo dojít k zaschnutí inkoustu v systému trysek tiskové hlavy a pak je nutná výměna tiských hlav, což je částka, mnohdy převyšující polovinu ceny tiskárny. Takže na to pozor!

Příjemný společník

Závěrem lze říci, že tahle multifunkce je opravdový příjemný společník do bytu či malé kanceláře. Sama se postará o to, že když na ní netisknete, přejde po nastavené době do režimu stand-by a poté se i sama dokáže vypnout (a odčerpat přebytečný inkoust od tiskových hlav). Pokud je tiskárna v režimu stand-by, dokáže ji příchozí další tisková úloha vzbudit k provedení tisku. Pokud je tiskárna vypnutá, musíte ji k provedení další činnosti zapnout. Režim stand-by je indikován u vypínacího tlačítka rozsvíceným mezikružím, pokud je tiskárna vypnutá, nesvítí ani to.

Elegance, ergonomie, rychlost, spolehlivost. To jsou atributy, které se nám při testu této multifunkce vybavily. A my ji doporučujeme, protože jde o spolehlivého pomocníka, o kterého se nemusíte dlouhou dobu vůbec starat. A ještě něco. Výrobce tiskárnu dodává se dvěma sadami inkoustů (po čtyřech lahvičkách), které by při tištění 30 stran denně měly vystačit nejméně na dva a půl roku používání.

 

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme