Na konferenci Technologie a IT novinky, které umí pomoci, která proběhla k proběhnuvšímu Mezinárodnímu dni zdravotně postižených, bylo k vidění několik zajímavých IT produktů, které mohou pomoci zdravotně postiženým.
Jde například o handbike trenažér s rozšířenou realitou, což je český unikátní výrobek, který vyvinuli vozíčkáři pro vozíčkáře. Jeho jedinečnou vlastností je promítání reálné odezvy jezdce na skutečné trati. Přístroj umožňuje pohybovou aktivitu zábavnou formou i pro lidi, kteří by jinak sportovat nemohli. Zároveň je doporučován pro domácí sebeterapii. Trenažér je vybaven tabletem, na který se promítá reálná trasa a profil trati se přenáší i na zatížení předního kola. Uživatel tak pozná, zda jede do kopce nebo s kopce. Uživatelé navíc mezi sebou mohou soutěžit a na trati se potkávat.
Postiženým může k ovládání počítače pomoci Oční komunikátor, což je český terapeutický a asistivní prostředek. Senzor snímá pohyby očí, čímž ovládá počítačová zařízení, terapeutické hry, mnohé prvky v domácnosti či podporuje alternativní komunikaci. Oční komunikátor je vhodné zařízení ke zlepšení kvality života pro lidi po ochrnutí celého těla nebo ztrátě schopnosti mluvit. Ti mohou využít i ustní myš MouthMouse, která se ovládá ústy nebo jazykem.
Vývojáři se snaží pro zjednodušení použití a také nastavení pomůcek využít také umělou inteligenci. Tu využívá tzv. Chytrá asistence, což je technické řešení, kterým budou disponovat inteligentní kompenzační pomůcky společnosti Benetronic. Jednoduchým vyfocením technického zařízení v místnosti (televize, světlo, větrák) dojde k automatickému nastavení inteligentní kompenzační pomůcky (např. MouthMouse), a pak je možné toto zařízení ovládat dechem, dotykem, pohybem ústy, hlasem či kombinací těchto způsobů. Takže uživatel vyfotografuje jazyk, systém fotografii rozpozná a nastaví ovládání na ovládání jazykem a následně vyfotografuje lampičku, kterou systém rozpozná a nastaví ovládání tak, že bude možné ústy ovládat lampičku.
Pro sluchově postižené je určen průvodce Deaf Travel. Jde o online platformu, která pomocí videí se znakujícími průvodci z celého světa přiblíží památky a turistické atrakce. Deaf Travel nabízí videa v českém znakovém jazyce i mezinárodním znakovém systému. Pomocí interaktivní mapy můžete cestovat kolem světa a objevovat zajímavá místa, které třeba jednou skutečně navštívíte.
Technickým prostředkům, které pomáhají, se bude věnovat i konference INSPO, neboli „Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami“, která se zaměřuje na pomoc lidem s nejrůznějším zdravotním znevýhodněním . V rámci této konference jsou každoročně představovány technologie a IT novinky, které jim usnadňují život. Akci, která se koná 30. března 2019 v Kongresovém centru v Praze, bude moderovat Daniel Stach. Generálním partnerem konference INSPO je již pošesté Nadace Vodafone.