Přejít k hlavnímu obsahu

Také máte pocit, že je dost věcí ve Windows zbytečných? Linux Deepin jsou jedenáctky bez nich

Jiří Palyza 20.08.2024

Vzhled Windows 11 je pro mnoho uživatelů vůči předchozím verzím systému změna a potřebují si na něj zvyknout. Ne že by byl úplně špatný, v mnoha ohledech i naopak, ale to co mnoho lidí přinejmenším štve, jsou vysoké hardwarové nároky. Atraktivní začínají být alternativy, a to o to více, jak se neúprosně přibližuje termín ukončení podpory oblíbeného Windows 10.

Kapitoly článku

Variant, kam pokračovat, pokud byste chtěli s Windows nadobro skoncovat, je celá řada. Pokud hledáte cestu pokud možno co nejekonomičtější, jeví se jako dobrou alternativou vydat se do světa Linuxu.

Dnes už nabízí celou řadu distribucí, které jsou propracované, nabízí vstřícné grafické rozhraní a pro běžné domácí užití jsou zcela dostačující. Některé z nich se dokonce i snaží přechod ze světa Windows uživatelům ulehčit a nabízí grafiku, která je Windows velmi podobná. Jako například Linux Deepin.

Tato distribuce je postavena na systému Debian a vyvíjí se v Číně. Je k dispozici celá řada jazykových mutací včetně Češtiny. Co vás ale může zaujmout na první pohled je líbivá grafika systému a přizpůsobené nástroje.

Deepin 23: komplexní inovace a mnohá vylepšení

Motiv na téma Linux Deepin 23
info ikonka
Zdroj: Deepin
Nová inteligentní funkce globálního vyhledávání uživatelům umožňuje vyhledávat informace v nastaveních systému, souborech, obrázcích a dalších položkách. Praktické.

Ve verzi 20.9 Deepin dostal mnohá vylepšení především v oblasti výkonu. To nejnovější verze 23 uživatelům nabízí množství nových funkcí v široké škále oblastí.

Zásadně byla aktualizována systémová úložiště, která hrají významnou roli především při správě a instalaci softwaru. Nyní jsou více zabezpečena a stabilnější, a podporují více variant hardwaru a architektur včetně ARM64.

K dalším hlavním inovacím nové verze systému patří především:

  • nový systém instalací a upgradů, který redukuje zátěž paměťového úložiště,
     
  • poprvé přináší takzvané Linyaps, které umožňují používat jednotné balíčky pro multiplatformní edice s více verzemi,
     
  • opravy chyb zobrazení, problémů s hlavním panelem a dalších chyb, které souvisejí především s uživatelským rozhraním systému.

V případě vašeho bližšího zájmu najdete popis všech změn nejnovější verze na webových stránkách distribuce.

Linux Deepin: atraktivní nové uživatelské rozhraní

Pracovní plocha Linuxu Deepin
info ikonka
Zdroj: Deepin
Pracovní plocha Linuxu Deepin nezapře, kde se její grafici inspirovali.

Ne nadarmo mnoho uživatelů označuje Deepin jako "nejhezčí Linux na světě", i když berte toto označení s nadsázkou: všichni víme, že věc grafiky je čistě individuální a kolik uživatelů, tolik názorů. Co se ale grafice Deepinu upřít nedá je minimalistické pojetí uživatelského rozhraní, které je přehledné a vstřícné.

Díky spouštěči, který obsahuje všechny aplikace, a hlavnímu panelu, který si bere to nejlepší z Windows a macOS, se dá v systému velmi rychle orientovat. Grafický dojem je ale velmi individuální a co se některým uživatelům může líbit, ostatní mohou zatracovat.

Mohlo by vás zajímat

Díky přepracovanému Hlavnímu panelu, který se nachází u levého dolního okraje, je nyní k dispozici dostatek místa i pro případ, kdy mají uživatelé k dispozici jen malé obrazovky.

Přepracován byl i launcher a nyní umožňuje třídění aplikací podle názvu. Uživatelé mají také k dispozici různé prvky, díky kterým si mohou systém přetvořit k obrazu svému: jde především o motivy, ikony a kurzory. Díky tomu si mohou ovládání systému prostřednictvím jednoduchého grafického rozhraní ještě usnadnit.

Deepin: aplikace pro všechny uživatele

Aplikace pro Linux Deepin
info ikonka
Zdroj: Linux Deepin
Nová verze linuxové distribuce Deepin přichází s mnoha novými aplikacemi.

Linux Deepin je vybaven širokou škálou aplikací. Vývojový tým poskytuje spoustu vlastních aplikací, které dobře zapadají do nového uživatelského rozhraní.

Novinkou ve výbavě jsou aplikace pro poznámky, kalendář, ke kterému je možné přistupovat přímo z hlavního panelu, manažer fontů a skicář, který umožňuje zaznamenání rychlých poznámek přímo na PC. I terminál, se kterým se uživatelé tak jako tak setkají, je k dispozici v novém designu.

Deepin: instalace a první kroky v novém systému

Souborový manažer Linuxu Deepin
info ikonka
Zdroj: Linux Deepin
Především tvůrci grafického rozhraní Linuxu Deepin se případným zájemcům o přechod do světa Linuxu snaží jejich cestu usnadnit.

Linux obecně nikdy nebyl synonymem jednoduchosti, ale snadný Deepin se to snaží změnit. Instalaci systému lze provést v několika krocích, a poté je systém hned připraven k použití.

Díky velkému výběru dodávaných programů se dá používat v podstatě okamžitě. Kromě vlastních aplikací, jako například Deepin prohlížeče a nástroje pro poštu, je k dispozici také Chromium jako standardní prohlížeč a oblíbený Thunderbird.

Uživatelé mohou při práci se systémem cítit jistou podobnost se světem Apple, tedy konkrétně macOS. Velkým přínosem je vlastní platforma pro stahování a instalaci aplikací, kde lze najít řadu kompatibilních programů. To šetří potřebu pracovat s terminálem nebo hledat na internetu. K dispozici jsou známé aplikace, jako například Spotify, LibreOffice, Steam nebo Firefox.

Zdroj: Linux Deepin, OSTechNix


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme