Přejít k hlavnímu obsahu

Tak to už je trochu moc: umělá inteligence dokáže falšovat každý obrázek

Jiří Palyza 15.08.2022
info ikonka
Zdroj:

Umělá inteligence Googlu umí na základě zadaného textu vygenerovat odpovídající obrázek. A to až děsivě realisticky. Z etických důvodů prozatím nebyla tato technologie uvolněna jako produkt, ale první dojem si už můžete udělat prostřednictvím webové aplikace.

Zkuste si to na chvíli představit: medvěd, který na olympiádě plave závod na 400 metrů stylem motýlek. Máte před očima nějaký obraz? Vybaví se vám nějaká scenérie při čtení textu? Umělá inteligence od Google, Imagen, to umí a dokáže text převést do vizuální podoby.

Umělé inteligenci totiž stačí textový popis, aby na jeho základě sama vygenerovala jeho zobrazení. A výsledky, které Google zveřejňuje na stránce projektu, jsou působivé. Jsou tak podrobné, až se nabízí otázka, jak obrovský potenciál taková technologie má. Jak v pozitivním, tak i negativním smyslu.

Umělá inteligence vytváří obrázky automaticky: webová aplikace zobrazuje první testovací snímky

Prostřednictvím webové aplikace Google demonstruje, co už její umělá inteligence dokáže. Roboti pořádají romantickou večeři před Eiffelovou věží v Paříži, roztomilí psi vykukují z domu a mnoho dalšího.

Webová aplikace má také malou interaktivní část. Kliknutím na připravené textové moduly uvidíte, jak AI změní vytvořený obrázek podle nového pokynu. Z fotografie pandy v tričku se rychle stane olejomalba kočky v tričku.

Podobné projekty jsou také Parti, který rovněž vyvinul Google a DALL-E 2 od firmy OpenAI.

Geniální technologie budoucnosti nebo děsivá dystopie?

imagen

Některé obrázky, které vytvořil Imagen, si lze prohlédnout na webové stránce projektu. | Zdroj: Imagen.research.google

To, že Google na svých testovacích obrázcích zobrazuje hlavně zvířata, kuriozity a další fantazie bude mít svůj důvod. Jen sotva chce někdo upozorňovat na to, jak hluboký dopad mohou mít podobné zásahy a úpravy u reálných fotek. Mnoho situací a dějů se tak dá velmi snadno zmanipulovat a zcela převrátit jejich pravý význam. Spousta reálně vypadajících obrázků tak může být jen vymyšlených.

Protože už dnes je díky možnosti ručních úprav snímků na internetu téměř nemožné rozpoznat skutečnost od upravených padělků, je těžké si představit, co by bylo možné s plnou a široce přístupnou verzí Imagenu.

Google ale tuto technologii prozatím brzdí nejen kvůli riziku zneužití. Vývojáři také uvádějí, že na základě použitého souboru dat Imagen stále vytváří sociální stereotypy, a že tato sociální zkreslení musejí být nejprve opravena.

Zajímavý projekt budoucnosti s obrovským potenciálem

Na jedné straně je úžasné, jak detailní a reálně vypadající snímky už Imagen AI dokáže vytvořit. Nezáleží na tom, zda by je použily obrázkové agentury, reklama, umění nebo sociální média. Taková technologie by dokázala převrátit na ruby celá průmyslová odvětví. Při správném použití aplikace může výrazně podpořit kreativitu a ušetřit spoustu času.

Na druhou strnu by se obrazová umělá inteligence, jako je Imagen, měla vyvíjet s velkou opatrností. Vývojáři Googlu si uvědomují společenské důsledky svého projektu a vědí, že budou muset čelit určitým diskuzím v oblasti etiky. Celkově vzato jsou projekty s podporou umělé inteligence, která dokáže tvořit a měnit obrazy, velmi zajímavým, ovšem nikoliv neškodným vývojovým směrem budoucnosti. A rozhodně bychom jej neměli nechávat bez povšimnutí.

Zdroj: Imagen


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme