Další malware na Androidu
Stejně jako po většinu letošního roku, i na sklonku léta řádil reklamním malware Andreed. Tento virus se šíří hlavně skrze napodobeniny mobilních her, jako je například Mini Ninjas, a může být součástí větších útoků zaměřených na získání osobních dat. Útočníci často používají škodlivou reklamu k manipulaci uživatelů.
„Adware většina uživatelů nepovažuje za velkou hrozbu. I reklama však může být kromě toho, že zahltí naše zařízení, škodlivá. Prostřednictvím reklamy mohou útočníci inzerovat podvodná sdělení nebo nás odkazovat na nebezpečné stránky obsahující malware,“ uvádí Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti Eset.
Trojské koně Cerberus a Agent.HQS
Andreed není jedinou hrozbou – malware Agent.HQS a bankovní trojský kůň Cerberus také představují významná rizika. Agent.HQS, který se šíří jako dropper (software skrytě instalující další malware), byl maskován například jako aplikace MXtech Videoplayer. Po instalaci umožňuje dalším škodlivým kódům infikovat zařízení.
Na druhé straně Cerberus využívá techniku zvanou webinject, která umožňuje útočníkům upravit stránky internetového bankovnictví a krást údaje, jako jsou přihlašovací hesla a informace o bankovních účtech.
Také tentokrát platí stejné upozornění jako vždy. Abyste se vyhnuli malwaru, stahujte aplikace pouze z oficiálních obchodů, jako je Google Play, a vyhněte se instalaci aplikací z neověřených zdrojů.
Pravidelně aktualizujte operační systém i aplikace, abyste zajistili, že jsou vaše zařízení chráněna proti známým zranitelnostem. Kromě toho neotevírejte podezřelé odkazy a nereagujte na nevyžádané zprávy s reklamami či nabídkami.
Zdroj: Eset