Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Tak tohle už by nosit šlo: Meta chystá průlom v rozšířené realitě

Pavel Trousil 26.09.2024

Meta, mateřská společnost Facebooku, odhalila na Meta Connect 2024 brýle pro rozšířenou realitu s názvem Orion. Tento produkt, dříve známý pod kódovým označením Project Nazare, představuje podle Mety nejpokročilejší AR brýle, jaké kdy byly vyrobeny. Brýle jsou zatím ve fázi funkčního prototypu a jakýmsi zábleskem budoucnosti.

Kapitoly článku

Problém s brýlemi, nebo spíše headsety, pro rozšířenou nebo virtuální realitu spočívá mimo jiné v tom, že jsou příliš velké a těžké a zakrývají značnou část obličeje uživatele. Ten se pak v nich navíc může cítit trochu trapně a na veřejnost se s nimi nikomu nechce. Meta ale chystá zcela nové zařízení.

Chystané brýle Orion v sobě kombinují vzhled a pohodlí běžných brýlí se schopnostmi rozšířené reality. Výsledek je podle Mety vyvrcholením průlomových vynálezů prakticky ve všech oblastech moderní výpočetní techniky. Meta věří, že uživatelé by neměli být nuceni volit mezi světem informací na dosah ruky a přítomností ve fyzickém světě kolem nich.
 

Brýle
info ikonka
Zdroj: Meta
Vlastní brýle mají jen 100 g. Dodávají se s páskem na ruku, který umožňuje ovládání a jakýmsi pukem.
Brýle
info ikonka
Zdroj: Meta
Například tohle uživatel v brýlích může vidět.

Klíčové vlastnosti brýlí Orion

Brýle Orion představují významný pokrok v miniaturizaci technologie. Celé brýle mají jen 100 g. Komponenty jsou zmenšeny na zlomky milimetru, což umožňuje zachovat moderní vzhled brýlí. Produkt podle výrobce nabízí největší zorné pole (70 stupňů) v dosud nejmenším provedení AR brýlí. 

Podle Zuckerberga, k dosažení skutečné rozšířené reality využívají brýle Orion displej, který "ve skutečnosti není displejem". Místo toho brýle používají miniaturní projektory zabudované do nožiček, které promítají světlo do speciálně navržených vlnovodů. Odtud světlo dopadá na "nanostrukturní 3D útvary vyleptané do čoček", což umožňuje zobrazovat holografické obrazy, které mohou být vrstveny v různých hloubkách a velikostech nad přirozeným pohledem na reálný svět viděný skrz průhledné čočky.

Brýle se ovládají hlasem, pokyny rukama nebo očima a také přes neurální rozhraní „Wrist-based neural interface“. Náramek dodávaný k brýlím dokáže číst drobné pohyby zápěstí a prstů i bez přímé viditelnosti samotných brýlí. „To umožní komunikovat s tím, co máte v brýlích, aniž byste museli neobratně mluvit nahlas nebo držet ruce před sebou jako zombie“, řekl Zuckerberg. 

Mezi další klíčové vlastnosti brýlí patří:

  1. Velké holografické displeje umožňující umístění 2D a 3D obsahu kamkoli v reálném prostředí.
  2. Kontextuální umělá inteligence, která dokáže vnímat a porozumět okolnímu světu.
  3. Lehká konstrukce vhodná pro vnitřní i venkovní použití.
  4. Zachování viditelnosti obličeje, očí a výrazů uživatele pro přirozené sociální interakce.
     
Brýle
info ikonka
Zdroj: Meta
S brýlemi bude možné uskutečnit videohovor, hrát hry, nebo sledovat okolí.

Praktické využití

  • S integrovaným asistentem Meta AI mohou uživatelé Orionu například:
  • Požádat o recept na základě obsahu lednice
  • Uskutečnit videohovor při domácích pracích
  • Spravovat digitální rodinný kalendář
  • Komunikovat přes WhatsApp a Messenger bez nutnosti vytahovat telefon
  • Zahrát si holografický ping-pong
     

Mohlo by vás zajímat

Budoucnost projektu

Ačkoli Orion nebude v současné podobě uveden na trh pro běžné spotřebitele, představuje důležitý krok ve vývoji AR technologií. Meta plánuje poskytnout přístup k prototypu brýlí Orion svým zaměstnancům a vybraným externím skupinám, aby mohla dále vyvíjet a zdokonalovat technologii. "Tyto brýle existují, jsou úžasné a jsou... zábleskem budoucnosti, o které si myslím, že bude docela vzrušující", řekl Zuckerberg.

V následujících letech lze očekávat nová zařízení, která budou stavět na výzkumu a vývoji Orionu. Cílem je dále zlepšit kvalitu AR displeje, optimalizovat velikost zařízení a snížit výrobní náklady pro širší dostupnost.¨

Zdroj: Meta, Meta Connect 2024
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme