Pojmy jako umělá inteligence a strojové učení se v současnosti skloňují ve všech pádech a přesto mnoho běžných uživatelů ví jen málo o tom, co to vlastně je a jak to funguje.
Zajímavou ukázkou je výzkumný projekt s názvem Midjourney. Jeho prostřednictvím sami můžete přiložit ruku k dílu a nechat si vyrobit doslova umělecká díla. Stačí jen zadat krátký text. Odpovídající nástroj je v tuto chvíli ve fázi beta verze. Jak to celé vlastně funguje?
1. krok: vytvoření účtu na Discordu
Veřejnou beta verzi projektu Midjourney můžete získat prostřednictvím bezplatné chatovací platformy Discord. Můžete ji používat jako software na své pracovní ploše nebo přímo v prohlížeči.
Pokud ještě nemáte na Discordu svůj účet, bude potřeba si jej nejprve vytvořit. Poté už můžete přistupovat k oficiálnímu chatovacímu serveru, kde si jde vyzkoušet tvorbu vlastních obrázků. K tomu je k dispozici řada příkazů.
2. krok: nalezení kanálu a první pokusy
Na oficiálním serveru si lze vyzkoušet grafickou kreativitu s pomocí umělé inteligence. | Zdroj: Midjourney
Server Discordu pro Midjourney nabízí různé chatovací místnosti, ve kterých můžete popustit uzdu své fantazii. Stačí například přepnout do jedné z místností pro nováčky a hned se vám zobrazí obrázky vytvořené ostatními uživateli.
Zkuste zadat do chatu příkaz "/imagine", a poté anglicky popsat obrázek, který byste chtěli vytvořit. Nemusí se jednat o souvislý text, stačí i výčet klíčových slov, oddělených čárkami. Příklad: /imagine frankensteins monster, blue light, painting, dark
Význam jednotlivých tlačítek v aplikaci Midjourney snadno pochopí i laik. | Zdroj: Midjourney
V průběhu jedné minuty poté umělá inteligence vytvoří výběr čtyř snímků v nízké kvalitě. V této fázi máte na výběr z různých možností:
Upscale : tlačítka U1 až U4 umožňují dopočítat vybraný motiv do vyššího rozlišení.
Variation : pomocí tlačítek V1 až V4 můžete vytvořit další varianty. Tento krok můžete opakovat libovolně často, abyste dosáhli požadovaného výsledku.
Pokud už máte obrázek zvětšený do vyššího rozlišení, zobrazí se další tlačítka:
– Make Variations: dělají totéž, co tlačítka "V",
– Upscale to Max: škáluje obrázek na přibližnou velikost 1664 x 1664 Px,
– Light Upscale Redo: změní měřítko jako u tlačítek U, ale s menšími detaily.
Nakonec můžete kliknout na výsledný obrázek a vlevo dole vybrat možnost "Zobrazit originál". Nyní si své dílo můžete zobrazit v maximálním rozlišení a obrázek stáhnout.
Tipy pro lepší obrázky v Midjourney
Pomocí správných klíčových slov lze také vytvořit velmi podrobné obrázky. | Zdroj: Midjourney
Pokud máte konkrétní představu o svém výsledku, je dobré odpovídajícím způsobem upřesnit popisný text. Midjourney si poradí i s dlouhými výčty, kde můžete jednotlivá klíčová slova oddělit čárkami.
Pokud chcete výsledek spíš v realistickém stylu, mohou vám pomoci například klíčová slova hyperrealistic, unreal engine, 4K, 8K, ultra detailed.
Výsledek ovlivní také specifikace některých technik vykreslování, například water color, charcoal drawing, pencil drawing, grafitti, vector style.
Midjourne: nejlepší parametry pro obrázek
Opakovaným kliknutím na tlačítka variant se výsledky stávají stále přesnějšími. | Zdroj: Midjourney
Existují i další praktické parametry, které je dobré znát. Ty vždy začínají dvěma znaménky minus a měly by být uvedeny na konci popisu obrázku.
- --ar16:9 mění poměr stran ze čtvercového na obvyklý formát na šířku
- --w 1920 --h 1080 definuje přesné rozlišení, stačí uvést hodnoty pro šířku (w) a výšku (h)
- --no vylučuje z obrázku konkrétní prvky, například "--no trees" znamená, že nechcete žádné stromy
- --stylize určuje, jak má být obrázek stylizovaný, stačí přidat hodnotu v rozmezí od 0 do 2500
- --chaos chcete-li pomoci s nápady, zadejte tento příkaz a přidejte číselnou hodnotu z intervalu 0 až 100
- --quality také umožňuje vytvářet snímky vyšší kvality
Seznam všech dostupných příkazů najdete v seznamu na webových stránkách projektu.
Integrace Midjourney do vlastního serveru Discordu
Pokud máte vlastní server Discordu, můžete si tam přidat i bota Midjourney. Stačí jej vybrat v oficiální službě Midjourney Discord a kliknout na tlačítko přidání. Poté vyberte server, kde máte administrátorská práva. To můžete udělat jako první krok, a to i když jste jediným členem. Výhodou je, že pak vaše obrázky nemohou vidět stovky dalších uživatelů a snadno si je zkopírovat.
Má to jeden háček: v bezplatné verzi lze vytvořit pouze 25 obrázků
Pokud už se nemůžete dočkat, až si v Midjourney vytvoříte vlastní obrázky, pak je fér upozornit na malou překážku: můžete jich vytvořit maximálně 25. Do tohoto limitu spadají jak předvýběry s čtyřmi jednotlivými obrázky, tak i varianty a zvětšené obrázky. V praxi to znamená, že zábava v bezplatné verzi skončí velmi rychle. Alespoň můžete po dosažení limitu sledovat, jak svá kreativní díla vytvářejí ostatní uživatelé.
Existují různé placené modely a plány, které začínají na deseti dolarech měsíčně. Neplatíte za počet snímků, ale za minuty GPU. Čím vyšší je kvalita obrázku, tím déle bude GPU pracovat a tím méně snímků nakonec vytvoříte za stejné peníze.
Práva k obrázkům na Midjourney: dají se díla používat?
Vzpomínáte si na scénu s filmu "Já, robot", kdy hlavní hrdina kreslí detailní obrázek? | Zdroj: Midjourney
Zajímavou otázkou také je, kdo má vlastně na vzniklá díla práva, pokud je vytváří umělá inteligence? Tvůrci služby Midjourney to podrobně popisují ve svých podmínkách užívání:
Uživatelé bezplatné verze mohou díla užívat v souladu s licencí Creative Commons Noncommercial 4.0 Attribution International. Znamená to, že snímky můžete šířit k soukromým účelům, ale musíte uvést autora. Pro komerční účely nelze obrázky použít.
Dvojsečná zbraň
Technologie už dokáže vytvářet působivá díla, která dokáží fascinovat. Proto by bylo spravedlivé, aby její vývojáři dostali spravedlivou odměnu. Jejím nasazením ve větším měřítku se ale z umění může stát masové zboží. Co budou technologie umělé inteligence a strojového učení, jako Midjourney, do budoucna znamenat pro práci umělců na volné noze? Jakou hodnotu ještě mohou mít například často skvělé návrhy na obalech hudebních alb, když mohou být jen náhodným výtvorem stroje. Toto jsou otázky, o kterých do budoucna pravděpodobně ještě uslyšíme.
Zdroj: Midjourney