Klávesa Fn: co to je?
Klávesa Fn na původních počítačích s Windows vůbec nebyla, objevila se až s tím, jak se začaly rozšiřovat laptopy a kompaktnější počítače. Před výrobci stál velký úkol – jak vměstnat celou klávesnici do malého zařízení, a přitom nepřijít o žádné klávesy a hlavně nenabourat uživatelský komfort.
U většiny notebooků to stejně odnesl numerický blok, ale bez něj se naučila velká většina z nás pracovat. Určitý typ klávesnic nabízí i vlastní tlačítka pro určité funkce v systému, jako je třeba regulace hlasitosti nebo jasu. A přesně k tomuto účelu je na noteboocích tlačítko Fn.
K čemu slouží Fn?
Klávesu Fn na každém notebooku najdete v levém dolním rohu, poblíž tlačítek Ctrl, Alt a Windows tlačítka. Je velmi zásadní pro každý laptop, protože pomocí ní můžete stisknout klávesy, které nenašly místo vlivem zmenšování.
Na noteboocích s Windows se nejčastěji klávesa Fn kombinuje s funkcemi schovanými pod tlačítky F1–F12. Může jít o zvýšení/snížení jasu či hlasitosti, přepnutí monitorů, uspání počítače, ovládání přehrávané hudby a další. Spousta kláves má sekundární či terciální funkci a ta se spouští právě podržením tlačítka Fn.
Klávesa Fn na Macu
Klávesa Fn se objevuje také v ekosystému Apple, na klávesnicích MacBooků i větších stolních Maců. Zde má však mírně odlišný účel. Zmíněné zástupné funkce, jako je regulace hlasitosti či uspání počítače, jsou ve výchozím stavu aktivní na horní liště, pro jejich nastavení tedy nepotřebujete klávesu Fn.
Využijete ji však naopak pro stisknutí klasických kláves F1–F12, anebo pro otevření sekundárdních funkcí jiných běžných kláves. Jeden příklad za všechny: kombinace Fn a Backspace na Macu spustí zpětné mazání, které na Windows supluje klávesa Delete.