Přejít k hlavnímu obsahu

Super Mario je legenda – fanouškovskou edici si ale raději neinstalujte

Pavel Trousil 03.08.2023
info ikonka
Zdroj:

Nová hra s Mariem vypadá lákavě. Navíc si jí můžete stáhnout zdarma a skutečně funguje. Bezpečnostní firmy ale varují, že některé verze mohou být doplněny o škodlivý software, který na napadeném počítači těží kryptoměny.

Kapitoly článku

Nejikoničtější instalatér na světě se stal námětem pro fanouškovskou verzi videohry Super Mario 3: Mario Forever, která je široce dostupná ke stažení na internetu - ale než si ji stáhnete, čtěte dál. Nic netušící hráči nevědí, že hra skrývá ve svých útrobách temné tajemství: trojana, který po instalaci promění váš počítač ve stroj na těžbu kryptoměn - podvodníci si plní kapsy a majitel napadeného počítače musí počítat s nedoplatkem za elektřinu.

Bezpečnostní firma Cyble zveřejnila zprávu, ve které odkrývá, jak nalezla na internetu několik verzí hry Super Mario 3: Mario Forever, které obsahovaly různé typy škodlivého softwaru vloženého později kybernetickými zločinci. Mario Forever je hra vytvořená fanoušky a nejedná se tedy o oficiálně licencovanou a distribuovanou hru od společnosti Nintendo.

super-nahled

Hra Super Mario 3: Mario Forever po instalaci. | Zdroj: screenshot Super Mario 3: Mario Forever od Cyble.

Mario Forever se stahuje volně na internetu a původní verze je bez malwaru. Soubory malwaru byly nalezeny v balíčku s legitimním instalačním souborem super-mario-forever-v702e. Tento soubor obsahuje tři samostatné spustitelné soubory: "super-mario-forever-v702e.exe", což je pravá a bezpečná aplikace hry Super Mario, spolu se dvěma škodlivými spustitelnými soubory s názvy "java.exe" a "atom.exe".

Populární hry jsou pro kyberzločince příležitost

Není to poprvé, kdy kyberzločinci využili instalační program populární hry k šíření různého malwaru, protože hry mají širokou uživatelskou základnu a uživatelé obecně důvěřují instalačním programům her. Objemný software a jeho složitost jim poskytují řadu příležitostí, jak malware skrýt.

Tentokrát hojně stahovaná hra s malwarem obsahovala dva viry. Jeden se připojil k webovému prohlížeči uživatele a ukradl hesla, finanční informace a údaje o účtu. Druhý instaloval a spustil v počítači program, který využíval výpočetní výkon počítače a paměť RAM pro těžbu kryptoměn a posílal je autorům malwaru.

Negativní dopad na straně uživatele může být značný. Tento druh malwaru (cryptominer) může spotřebovávat značné množství výpočetního výkonu, zpomalovat systém a potenciálně způsobovat jeho přehřívání. To může zpomalit chod počítače, zvýšit účty za elektřinu a snížit životnost hardwaru. Často, jako tomu bylo v případě Mario Forever, může být malware přibalen k dalším typům škodlivého softwaru, což vede k ohrožení bezpečnosti a soukromí.

Pro zmírnění rizik je nezbytné osvojit si správné návyky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Při stahování jakéhokoli obsahu od třetích stran, neoficiálních dodavatelů a nezabezpečených webových stránek buďte vždy zdravě skeptičtí. Kromě toho výrazně zvýšíte svou obranu proti škodlivému softwaru, když si nainstalujete antivirový software a budete je pravidelně aktualizovat a nikdy nebudete ignorovat jeho varování.

Zdroj : Cyble, Avast


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme