Solární panely nové generace
Korejský institut výzkumu energetiky (KIER) provedl experiment s perovskitovými vlákny. Z tohoto relativně nového materiálu vytvořili vědci z týmu výzkumníků solární panely, které překvapily nejen svou výkonností.
Díky použití perovskitu mohou tyto panely využít 21,68 % světla, které ze Slunce sbírají, a přetavit jej na energii. Dosavadní fotovoltaické panely, většinou založené na křemíkových vláknech, disponují zhruba 20% výkonností, mají ale ohromné ztráty při samotném sběru.
Výkonné a ještě poloprůhledné
Solární panely z nového materiálu mají však ještě jednu zásadní výhodu. Díky využití perovskitu bylo možné dosáhnout částečně průsvitného zpracování. Není jasné, kolik procent okolního světla panely propustí, nicméně díky této výhodě lze počítat s tím, že takové fotovoltaické jednotky budou mocí být častěji umisťovány do oken, střešních průzorů na budovy a podobně, vzhledem k jejich částečné propustnosti.
„Naše řešení je k dispozici pro zavedení prakticky okamžitě, navíc demonstruje velký potenciál nových materiálů a řešení [jako je perovskit] pro využití v technologiích budoucnosti,“ prohlásil k objevu Ahn Sejin, vedoucí týmu odborníků na KIER.
Přestože evropská energetika není na fotovoltaice nijak závislá, zažívají solární panely v posledních letech velkých boom, a to třeba i pro komerční využití. Velmi často se setkáte s tím, že jsou solární panely umisťovány na střechy novostaveb, kde slouží například jako zdroj energie pro záložní zdroj v případě výpadku.
Zdroj: KIER