Přejít k hlavnímu obsahu

Šmírácké aplikace má v telefonu každý: americký úřad vydal varování

Jakub Fišer 21.09.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Moderní aplikace často sledují své uživatele. Mnoho programů na vašem telefonu požaduje přístup k citlivým datům, jako jsou kontakty, poloha nebo rutiny při používání telefonu. Celá řada firem pak tato data využívá k cílené reklamě nebo je prodávají třetím stranám. Tento druh sledování však právem děsí uživatele, protože ohrožuje jejich soukromí.

Kapitoly článku

Aplikace, které vás sledují

Podle zprávy americké Federální obchodní komise (FTC) technologičtí giganti jako Amazon, Meta, YouTube, TikTok a další shromažďují a sdílejí mezi sebou obrovské množství dat o svých uživatelích.

Tato data mohou zahrnovat i informace od uživatelů, kteří dané služby vůbec nevyužívají. FTC zjistila, že společnosti často neumožňují uživatelům svá data smazat a ponechávají si je na neurčitou dobu. Tento postup je nejen lukrativní, ale také nebezpečný pro uživatele, kteří jsou vystaveni riziku krádeže identity či stalkingu v případě, že tato data uniknou v nešifrované podobě.

Mohlo by vás zajímat

V ohrožení jsou hlavně děti

Zpráva se zvlášť zaměřuje na děti a mladistvé, kteří nejsou dostatečně chráněni před negativními dopady sociálních sítí. Sociální média mohou negativně ovlivnit jejich duševní zdraví, přičemž firmy nezřídka předpokládají, že děti jejich platformy nepoužívají. Podle interních pravidel jsou totiž aplikace určeny například pro uživatele od 15 či 18 let. Ochrana mladistvých uživatelů tak potom není taková, jaká by mohla být.

Způsobů, jak uvnitř aplikace sledovat uživatele, je velká spousta. Kromě dat, k jejichž sběru dáváte výslovný souhlas, jako je poloha a podobně, existuje i jev zvaný „trackovací pixely“. Ty sbírají a analyzují uživatelská data, aniž by uživatelé měli možnost tento proces zastavit. Aplikace přesně vidí, kterých prvků na obrazovce se dotýkáte, případně u kterých trávíte nejvíce času.

Mohlo by vás zajímat

Jak se šmírákům bránit?

Zpráva FTC upozorňuje, že ačkoli se jedná o praktiky používané zejména v USA, je pravděpodobné, že podobná praxe je běžná i v Evropě. Evropské komisi a její regulační politice navzdory.

Obavy uživatelů o své soukromí tedy mnohdy nejsou přehnané, ale opodstatněné. Řešení, byť jen částečné, ale existuje. V nastavení vašeho telefonu můžete aplikacím zakázat sledování.

Například na iPhonu v nastavení Soukromí –> Sledování můžete nastavit, zda se vás mají aplikace přímo ptát, jestli mohou sledovat vaši aktivitu napříč různými aplikacemi a webovými stránkami, nebo ne. V takovém případě budou mít všechny aplikace tento typ sledování zakázaný.

Zdroj: Apple, Chip.de


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme