Windows 10 zůstává k velké nelibosti Microsoftu stále nejpoužívanějším systémem z nabídky redmondského koncernu. Podle údajů agentury Statcounter jej v květnu 2024 používalo přes 68 % uživatelů celosvětově.
Podle trendu, který lze už pozorovat několik měsíců, je velmi pravděpodobné, že to tak zůstane až do ukončení oficiální podpory Windows 10, které nastane v říjnu 2025.
Naproti tomu k Windows 11 se prozatím podařilo přesvědčit jen přibližně 27 % uživatelů. Jedním z důvodů, který může být příčinou, jsou vedle vysokých hardwarových požadavků i reklamy, které se objevují na různých místech systému. Narazíte na ně například v nabídce Start, nebo na zamykací obrazovce.
Patříte-li do skupiny uživatelů, které reklama ve Windows 11 irituje, není nic jednoduššího, než ji odstranit. Pomůže vám s tím bezplatný nástroj z dílny Ashampoo, který má název Windows 11 AdBlock. Během okamžiku otravné reklamy spolehlivě deaktivuje.
Jak program pro filtraci reklam – Windows 11 AdBlock – funguje
Skrýt reklamy ve Windows 11 jde i jinak, jen je to dost pracné. Vyžaduje to zásah do registru systému a vyhledávání položek, jejichž prostřednictvím lze reklamy z různých míst Windows skrýt. Oproti tomu nástroj Windows 11 AdBlock udělá spoustu "špinavé" práce za vás – vše lze ovládat prostřednictvím přehledného rozhraní.
Po úspěšné instalaci a spuštění programu se stačí rychle zorientovat v nabídce uživatelského rozhraní a aktivovat posuvníky pro položky, kde chcete reklamy deaktivovat. Možností je celkem dvanáct. To mimochodem docela dobře naznačuje, kam všude Microsoft reklamy nacpal.
Mohlo by vás zajímat
V některých případech může jít o nepřímou reklamu. Mohou to být pouze výsledky vyhledávání v Bingu při využívání vyhledávacího pole v okně Start, nebo widgetu s vyhledávací lištou prohlížeče Edge. V těchto případech jde spíš o sebepropagaci, nicméně uživatelé mají jistě vlastní názor v oblasti preferencí internetových prohlížečů a vyhledávačů.
Jakmile aktivujete všechny možnosti, které jsou pro vás důležité, nástroj vykonal svou práci. O nic dalšího se už nemusíte starat. Pokud byste ale s výsledky svého nastavení nebyli spokojeni a zdálo se vám, že některé věci v systému vypadají jinak, jednotlivá nastavení lze samozřejmě jednoduše vrátit zpět.
Zdroj: Statcounter, Ashampoo