Přejít k hlavnímu obsahu

Silné změny ve Windows: brzy nás čeká intenzivní prošpikování systému technologiemi umělé inteligence

Jiří Palyza 12.07.2023
info ikonka
Zdroj:

Microsoft se v posledních měsících vrhl na téma umělé inteligence se vší vervou. Nakonec se ani není čemu divit vzhledem k obří investici, kterou podpořil vývojáře ChatuGPT. Nyní začíná být jasné, jak moc prvky umělé inteligence změní Windows 11.

Kapitoly článku

"Windows se zcela změní", prohlásil šéf divize operačního systému Panos Panay na veletrhu CES, který se konal na začátku letošního roku. O několik měsíců později v rámci vývojářské konference Microsoftu uvedl sestavení systému, které to dokazovalo.

Středobodem největších změn za poslední dekádu je umělá inteligence. V současnosti se v její souvislosti zmiňují zejména dvě společnosti: OpenAI, která je tvůrcem nástroje ChatGPT, a Microsoft, který ji podpořil nemalou částkou a výsledky vývoje implementuje do svých produktů.

Nové vyhledávání Bing na Hlavním panelu

Několik týdnů poté, kdy byl vyhledávač Bing obdařen technologií umělé inteligence, Microsoft zakotvil prostřednictvím aktualizace nové vyhledávání Bing s přístupem k ChatuGPT na Hlavním panelu milionů uživatelů Windows 11.

Z technického hlediska to nebyl až zas takový problém. V podstatě se jedná o odkaz na webové vyhledávání, které se otevře v prohlížeči Edge. Nicméně díky tomu se Windows 11 staly prvním operačním systémem s pevnou integrací umělé inteligence a Microsoft novou technologii najednou zpřístupnil velkému množství uživatelů.

Chat Bing spustíte kliknutím myší. Otevře se v prohlížeči Edge a vy můžete položit otázku s délkou 4000 znaků. Chatbot se poté pokusí odpovědět. Umělé inteligenci můžete pokládat hovorové otázky jak jste zvyklí z běžné komunikace, můžete ji použít k získávání tipů na konkrétní témata nebo jako pomůcku při tvorbě textů.

Update umělé inteligence pro Edge

Kromě chatování s umělou inteligencí v postranním panelu prohlížeče Edge nástroj také umí pracovat s obsahem. Pokud například v prohlížeči otevřete dokument Wordu, AI za vás může přepsat některé pasáže nebo shrne nejzajímavější body z textu. Pokud potřebujete texty sami vytvářet, AI vám poskytne pomoc při psaní blogů, e-mailů nebo jen pomůže strukturovat různé nápady.

Je to v podstatě předzvěst kopilota, inteligentního pomocníka, kterým chce Microsoft do budoucna vybavit co největší počet svých nástrojů, včetně Windows.

Windows Copilot

wcopilot

| Zdroj: Microsoft

Tato novinka zatím není dostupná pro všechny. Ale ti, kdo si ji chtějí vyzkoušet, už mohou. Pomocí funkce Windows Copilot Microsoft pevně zakotvuje funkci umělé inteligence v podobě palubního nástroje ve Windows 11.

Stejnojmenného pomocníka s umělou inteligencí už známe z kancelářské sady Office a Microsoft 365. Ve Windows se uživatelům zobrazí nová ikona na Hlavním panelu a ti, kdo si Copilota aktivují, nástroj uvidí jako postranní panel na pravém okraji obrazovky.

Windows Copilot je stále ve fázi Preview a v současné době zvládne následující funkce:

Využívání služby chatu ve vyhledávání Bing: Microsoft přidává postranní panel pro Copilota jako zmenšenou stránku Edge. Můžete používat nové vyhledávání Bing se všemi jeho vychytávkami.

Příkazy Windows: Pomocí Copilota můžete změnit některá nastavení systému Windows; například zapnout Bluetooth nebo pořídit snímek obrazovky. V současné době se ale vše musí provádět prostřednictvím textového vstupu s chatbotem, který se pak také vždy dotáže na potvrzení.

Plánují se ale i další funkce, zejména interakce s jinými programy. Bude zajímavé sledovat, jak se Copilot uplatní například při úpravě obrázků. Jeho současná verze prozatím nemá funkce, které Microsoft prezentoval už dříve, například ovládání seznamů skladeb.

Nástroje Windows budou chytřejší

w11-ai

| Zdroj: Microsoft

Pokud jde o systém Windows, funkce umělé inteligence by se měly objevit i na jeho dalších místech:

AI pro tapety: funkce umělé inteligence by měla umožnit vytvářet tapety pro Windows s novými efekty.

AI v Microsoft Store: aplikace s umělou inteligencí budou na platformě Microsoft Store zařazeny do samostatné sekce.

Vyhledávání programů: klíčová slova generovaná umělou inteligencí pomohou v obchodu hledat programy.

Anotace: funkce AI mají přehledně shrnovat recenze aplikací na Microsoft Store.

Vyhledávání Bing i v dalších prohlížečích: umělá inteligence Bing oficiálně funguje pouze v prohlížeči Edge, ale Microsoft testuje také Chrome a Safari.

Nástroje umělé inteligence pro vývojáře

msbuild

| Zdroj: Microsoft

Na vývojářské konferenci Microsoftu, Build, vývojáři nepřišli zkrátka a bylo jasné, že i této oblasti Microsoft věnuje nemalou podporu. Směr je jasný: nástroje umělé inteligence rozšíří i vývojářské možnosti. Projeví se to v mnoha oblastech:

Platformová přenositelnost: Microsoft Hybrid Loop je navržen tak, aby zjednodušil vývoj s prvky umělé inteligence z klientské na cloudovou úroveň.

Vývoj umělé inteligence: Azure AI Studio bude optimalizované prostředí Microsoftu pro tvorbu projektů s prvky umělé inteligence.

Copilot Stack: Microsoft chce vývojářům umožnit programovat vlastní kopiloty.

Datové analýzy: Microsoft Fabric je nová jednotná platforma pro analýzu dat.

Zdroj: Windows Developer Blog


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme