Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Seznam se rozrůstá – otevřel už třetí vlastní datové centrum

Pavel Trousil 15.05.2024
Zdroj: Seznam

Zástupci společnosti Seznam.cz slavnostně otevřeli už třetí vlastní datové centrum a navyšuje tak kapacitu pro IT zařízení na 6 MW. Nová budova byla přistavěna ke stávajícímu datovému centru v Horních Počernicích, které bylo zprovozněno v roce 2015. Realizace trvala přesně rok a uskutečnila se ve spolupráci se společností Metrosvat a generálním dodavatelem, firmou Altron.

Česká internetová firma Seznam.cz otevřela své další datové centrum Kokura 3. V současné době tak disponuje už třemi– Osaka, Nagoja a Kokura, kde jsou dva datové sály. Zatímco Nagoja a Kokura patří Seznamu, Osaku si pronajímá od O2.  Ve vlastních lokalitách se celkem počítá s příkonem až 6 MW pro IT techniku.

Seznam
Pavel Zima a Vlastimil Pečínka ze Seznamu a Milivoj Uzelec z Altronu.
Zdroj: Seznam

Jakkoli je Kokura 3 součástí původního datového centra, stavebně i technologicky jde o samostatnou jednotku. Podařilo se nám zde zavést několik inovací, které třeba v teprve rok staré Nagoje nejsou. Výraznou novinkou je, že na jedné napájecí větvi vynecháme UPS a baterie. Plně tak budeme spoléhat na redundanci napájecích zdrojů v IT technice,“ uvedl Vlastimil Pečínka, technický ředitel Seznam.cz 

Mohlo by vás zajímat

Výstavba centra měla i ekologické aspekty. „Hned vedle místnosti s motorgenerátory jsme vybudovali úpravnu vody, která plní stejnou roli jako v DC Nagoja – čerpá vodu z podzemní nádrže, kam ji ukládáme při dešti, upraví její vlastnosti a doručí na střechu do vzduchotechnických jednotek. Ty vodu potřebují jednak k úpravě vlhkosti vzduchu, který ženou na datový sál a tím snižují riziko statické elektřiny, a v létě pak pro snižování teploty nasávaného vzduchu,” vysvětluje princip chlazení Vlastimil Pečínka.

V rámci větší udržitelnosti jsme upravili systém odtahu teplého vzduchu a plánovaně zvýšili efektivitu regulace tím, že jsme odtahové větráky umístili přímo v tzv. teplých uličkách. Další drobnou inovaci jsme zavedli také v systému distribuce chladného vzduchu. Našim cílem je dosahovat stejných hodnot PUE jako v datovém centru Nagoja.”

Zdroj: Seznam.cz
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud