Podle Národní zpravodajské služby (NIS - National Intelligence Service) Jižní Koreji se severokorejští vládní špioni nabourali do serverů nejméně dvou výrobců čipů a ukradli návrhy výrobků v rámci pokusů podpořit plány Kim Čong-una na vytvoření polovodičového průmyslu. Hackerský útok začal v loňském roce a pokračoval "až do nedávné doby" a byl zaměřen na IT systémy výrobců polovodičových zařízení, které byly připojeny k internetu.
Po využití zranitelností k získání přístupu používali severokorejští kybernetičtí špióni techniky "living off the land", aby zůstali skryti. To zahrnuje použití legálních administrátorských nástrojů namísto vlastního kódu pro vniknutí, aby splynuli s běžným síťovým provozem a ztížili odhalení svých aktivit.
Na koho byl útok veden?
"V prosinci loňského roku byl společnosti A a v únoru letošního roku společnosti B hacknut server pro správu konfigurace, respektive server pro bezpečnostní politiku, a byly odcizeny výkresy návrhu produktu a fotografie zařízení," uvádí se v upozornění.
Obě oběti nejsou ve zprávě jmenovány, ale stojí za zmínku, že v Jižní Koreji sídlí dva přední výrobci čipů, společnosti Samsung Electronics a SK Hynix, kteří vyvíjejí a vyrábějí širokou škálu procesorů, SoC a pamětí DRAM a NAND flash. Společně mají 73% podíl na celosvětovém trhu s pamětí DRAM a 51% podíl na trhu s pamětmi NAND flash.
Obě firmy hrají klíčovou roli v globálním dodavatelském řetězci polovodičů a dodávají čipy pro celou řadu významných firem z různých odvětví po celém světě, včetně společností Apple, Google, Microsoft, Amazon, Sony, Dell a mnoha výrobců automobilů a spotřební elektroniky.
Pozor na Severní Koreu
Kromě útoků se vláda také "domnívá, že Se1verní Korea se možná začala připravovat na výrobu vlastních polovodičů kvůli obtížím při jejich obstarávání v důsledku sankcí proti Severní Koreji a zvýšené poptávce v důsledku vývoje zbraní, jako jsou satelity a rakety".
Zpravodajská služba NIS informovala poškozené společnosti a spolupracovala s nimi na posílení zabezpečení jejich sítí, aby zabránila dalším pokusům o průnik. Podrobnosti o incidentech poskytla také všem dalším jihokorejským polovodičovým společnostem, aby je upozornila, že na jejich serverech mohou číhat severokorejští kyberzločinci.
Představitel NIS rovněž zdůraznil význam používání bezpečnostních aktualizací a přísných kontrol přístupu na serverech vystavených internetu, jakož i důsledného uplatňování a aktualizace robustních autentizačních procesů pro správce, aby se zabránilo neoprávněnému přístupu prostřednictvím unesených privilegovaných účtů.
Zdroj: NIS, The Register, Bleedingcomputer