Přejít k hlavnímu obsahu

Ruský antivirus nikdo nechce: Kaspersky končí v USA, nahnuté to má i v Evropě

Jakub Fišer 16.07.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Pár týdnů nazpět jsme informovali o celkem zásadním kroku administrativy amerického prezidenta Bidena, který se rozhodl zakázat v celých Spojených státech programy kyberbezpečnostní společnosti Kaspersky. Po zákazu prodeje a používání jejího softwaru zbyl poslední logický krok: ruská firma se ještě v červenci stáhne ze severoamerického trhu.

Kapitoly článku

Kaspersky v USA končí

„Rusko ukázalo, že má kapacitu a... záměr využít ruské společnosti jako Kaspersky ke shromažďování a zneužívání osobních informací Američanů, a proto jsme nuceni podniknout kroky, které dnes podnikáme,“ hřímala na konci června americká ministryně obchodu USA Gina Raimondová.

Řekla to u příležitosti toho, kdy vláda Spojených států oznámila, že s okamžitou platností zakazuje Kaspersky prodej a distribuci svého softwaru na trhu v USA. Ruský kyberbezpečnostní obr se tehdy proti nařčení z narušení bezpečnosti ohradil a v oficiálním prohlášení uvedl, že „společnost má v úmyslu využít všechny právně dostupné možnosti k zachování svých současných operací a vztahů“.

To se však evidentně moc nevyvedlo. Nyní Kaspersky oznámilo, že k 20. červenci ukončuje své působení na trhu v USA a ruší všechny rozběhnuté obchodní styky. O práci kvůli tomu přijde několik desítek zaměstnanců, které firma v USA má.

„Od 20. července 2024 bude společnost Kaspersky postupně ukončovat své aktivity a rušit pozice v USA,“ uvedl tiskový mluvčí Kaspersky pro Bleeping Computer.

Mohlo by vás zajímat

Proti ruskému antiviru brojí i v Evropě

Zrovna pohádkovou pozici však nemá Kaspersky ani v Evropě, kde jsou kvůli válce na Ukrajině ruské firmy penalizovány a jsou proti nim vedeny sankce. V březnu 2022, krátce po vojenské invazi Ruské federace na Ukrajinu, vydal před Kaspersky varování i Německý úřad pro bezpečnost v informační technice.

„V případě Ruské federace jsme doposud neměli dostatečnou informační jistotu k tomu, abychom vydali zákonné opatření, které by omezovalo možnosti použití těchto produktů v systémech regulovaných zákonem o kybernetické bezpečnosti. Přesto však upozorňujeme uživatele těchto produktů na možnosti, které Ruské federaci dává jeho legislativa,“ napsal v březnu 2022 i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Zdroj: Bleeping Computer, NÚKIB


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme