Ruský GigaChat a západní ChatGPT jsou ve skutečnosti založeny na odlišných představách o světě. Oznámil to předseda vlády Ruské federace Michail Mišustin během plenárního zasedání fóra Digitální Almata 2024.
"Myšlení umělé inteligence závisí na souboru trénovacích dat a odráží specifika země původu. Mozek ruského GigaChatu a západního ChatGPT má tedy ve skutečnosti odlišné představy o světě. Rozdílné chápání toho, co je "dobré" a co je "špatné". A při vpouštění řešení AI do kritických odvětví - například vědy, medicíny, průmyslu - je důležité používat modely, které odpovídají našim vlastním národním zájmům. A k tomu přihlížíme," uvedl ruský premiér.
Technologii podobnou ChatGPT chce ve státních službách už letos zavést ruské Ministerstvo pro digitální rozvoj a to pro „konzultace občanů“. Oznámil to na stejné akci ministr digitálního rozvoje Ruské federace Maksut Šadajev.
"Státní služby budou poskytovány online. To znamená, že výsledek bude vydán v okamžiku podání žádosti. Zároveň se domníváme, že je třeba rozvíjet proaktivní služby, které lze poskytovat bez žádosti, a veškeré konzultace by měly být prováděny GPT, vyplněním potřebných žádostí za občany," uvedl ministr. Ruská umělá inteligence by tedy měla pomoct občanům a poradit jim s vyplňováním nezbytných dokumentů pro vládní služby a nahradit „živé“ konzultanty.
Podle prezentace, kterou ministr přednesl na plenárním zasedání fóra Digitální Almata 2024, se v roce 2024 plánuje spuštění technologie GPT na portálu Gosuservices. V současné době digitální asistent portálu "Gosuservices" "Robot Max" zpracoval více než 450 milionů požadavků, bylo také uvedeno v prezentaci.