Robotický… prst
Inovativní robotický prst, který má schopnost citlivě nahmatat a detekovat nepravidelnosti, jako jsou bulky pod kůží, byl vyvinut pro lékařská vyšetření, při nichž může nahradit lidské prsty, a dokonce provádět vyšetření v citlivých oblastech těla.
Zařízení se může ohýbat do extrémních úhlů a při testech dovede s vysokou přesností měřit lidský puls. To celkem slušně demonstruje jemnost této technologie. Vědci doufají, že „roboprst“ najde uplatnění nejen ve zdravotnictví, ale také při výstavbě v extrémních prostředích, například ve vesmíru.
„Hmatové vyšetření je jedním z nejdostupnějších, nejúčinnějších a nejbezpečnějších přístupů k odhalení časných nálezů bulky a dalších příznaků rakoviny prsu,“ stojí v prohlášení vědeckého týmu z USTC.
Pro vyšetření rakoviny prstu nebo prostaty
Roboprst by mohl být ideální volbou pro pacienty, kteří se necítí komfortně při vyšetřeních lidským lékařem, zejména u vyšetření citlivých částí těla, jako jsou ňadra, případně genitálie, prostata a tak podobně.
Technologie funguje na jednoduchém principu, kdy k dosažení lidského vnímání dotyku využívá měření odporu a indukce. I když zatím nemůže plně nahradit lidskou citlivost, vědci doufají, že se s dalším vývojem stane spolehlivým nástrojem v medicíně.
Takovýto pokrok otevírá cestu k „robodoktorům“, kteří mohou provádět přesná vyšetření bez nutnosti lidského doteku, ať už jde o měření tepu nebo vyšetřování abnormalit v těle. Zatím však není jasné, kdy dojde k masovému nasazení technologie v Evropě.
Zdroj: USTC