Přejít k hlavnímu obsahu

Robotický prst vypadá jako vtip: za nedlouho ale může nahradit doktory

Jakub Fišer 18.10.2024

Robotizace průmyslu je už dávno v plném proudu. Roboty najdeme hlavně v průmyslu, ale pomalu se prokousávají i do medicínských oborů a chirurgie. Vědci z Čínské univerzity vědy a techniky (USTC) v Che-feji nově vymysleli technologii robotického prstu, který se umí chovat jako lidský.

Kapitoly článku

Robotický… prst

Inovativní robotický prst, který má schopnost citlivě nahmatat a detekovat nepravidelnosti, jako jsou bulky pod kůží, byl vyvinut pro lékařská vyšetření, při nichž může nahradit lidské prsty, a dokonce provádět vyšetření v citlivých oblastech těla.

Zařízení se může ohýbat do extrémních úhlů a při testech dovede s vysokou přesností měřit lidský puls. To celkem slušně demonstruje jemnost této technologie. Vědci doufají, že „roboprst“ najde uplatnění nejen ve zdravotnictví, ale také při výstavbě v extrémních prostředích, například ve vesmíru.

„Hmatové vyšetření je jedním z nejdostupnějších, nejúčinnějších a nejbezpečnějších přístupů k odhalení časných nálezů bulky a dalších příznaků rakoviny prsu,“ stojí v prohlášení vědeckého týmu z USTC.

Ukázka robotického prstu od čínské univerzity USTC
info ikonka
Zdroj: se svolením USTC
Ukázka robotického prstu od čínské univerzity USTC

Pro vyšetření rakoviny prstu nebo prostaty

Roboprst by mohl být ideální volbou pro pacienty, kteří se necítí komfortně při vyšetřeních lidským lékařem, zejména u vyšetření citlivých částí těla, jako jsou ňadra, případně genitálie, prostata a tak podobně.

Technologie funguje na jednoduchém principu, kdy k dosažení lidského vnímání dotyku využívá měření odporu a indukce. I když zatím nemůže plně nahradit lidskou citlivost, vědci doufají, že se s dalším vývojem stane spolehlivým nástrojem v medicíně.

Takovýto pokrok otevírá cestu k „robodoktorům“, kteří mohou provádět přesná vyšetření bez nutnosti lidského doteku, ať už jde o měření tepu nebo vyšetřování abnormalit v těle. Zatím však není jasné, kdy dojde k masovému nasazení technologie v Evropě.

Zdroj: USTC

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme