V jednom z minulých článků věnujícím se tématu dovolených jsme se pověnovali tomu, jak si aktivovat evropský roaming a jak funguje pravidlo roam-like-at-home. Nicméně toto pravidlo platí pouze v zemích EU a přidružených oblastí evropského roamingu, jako je například Velká Británie.
Roaming mimo EU
Celá řada lidí však na dovolenou vyráží i do mnohem exotičtějších destinací, než je jih či jihovýchod Evropy. Podle dat cestovních kanceláří Češi vloni v létě nejvíce cestovali do Řecka, Bulharska a Chorvatska, kromě toho ale také do Egyptu, Spojených arabských emirátů a oblíbené jsou i destinace jako Thajsko či Vietnam.
A v takovou chvíli začne být přehled roamingových cen skutečná divočina. V Egyptě vás vyjde odchozí hovor na 35 Kč za minutu, pakliže používáte T-Mobile. U O2 stojí 66,55 Kč/min a u Vodafonu 30,52 Kč/min. Platí se však i příchozí hovor, a sice 18 Kč za minutu (T-Mobile), respektive 54,45 Kč/min u O2 a 17,81 Kč/min u Vodafonu.
Mobilní data za 300 tisíc
Co ale teprve data? Operátoři uvádí ceny většinou za 1 MB, popřípadě za 100 MB. Přepočtem na 1 celý gigabajt však snadno dojdete k pocitu, že jste se přepsali v desetinné čárce. Bohužel, nikoliv. 1 GB prosurfovaných dat v Egyptě vás vyjde na 3994 Kč u O2, 7885 Kč u Vodafonu a neuvěřitelných 76 800 Kč u T-Mobilu.
Ani zdaleka to však není tak hrozné, jako u podstatně exotičtějších destinací, jako je třeba zmíněné Thajsko. 1 GB dat zde stojí 3994 Kč u O2, 309 760 Kč u Vodafonu a 368 640 Kč u T-Mobilu. Ano, vidíte správně, jde o hodnoty na úrovni stovek tisíc korun za 1 GB.
Jak se s těmito šílenými cenami vypořádat? Hlavní rada zní: nikdy si nezapínejte roaming v destinaci mimo euroaming. Buď si u operátora pořiďte datový balíček v hodnotě pár stovek, maximálně nižších jednotek tisíc korun. Anebo si kupte SIM kartu hned na letišti po příletu do cílové destinace. Většina těchto exotických zemí už dávno umí 4G, rychlost tedy budete mít zaručenou, a ceny za telekomunikační služby jsou zlomkové oproti těm v ČR.