Přejít k hlavnímu obsahu

RAM na MacBooku vs. ve Windows: proč má Apple o tolik lepší operační paměť?

Jakub Fišer 06.11.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Operační paměť, tzv. Random Access Memory (RAM), je naprosto integrální součástí každého počítače či jakéhokoli mobilního zařízení s výpočetním výkonem. V roce 2020 však Apple přinesl do segmentu počítačových pamětí svěží vítr a odhalil vlastní technologii nazývanou „jednotná paměť“. V čem se liší od RAM, kterou máte na počítači vy, a v čem je dokonce lepší?

Kapitoly článku

Klasická RAM vs. jednotná paměť

Paměť RAM funguje jako místo, kam si počítač ukládá data a instrukce, které potřebuje pro aktuální práci. Jde o rychlou paměť, kam procesor ukládá věci „na krátkou chvíli“ – vlastně všechna data, která právě používáte nebo se používají na pozadí. Platí, že čím více RAM máte, tím více operací můžete najednou provozovat.

Nejčastěji se dnes setkáte s tzv. Double Data Rate (DDR) paměťmi, které pracují v jednotkách nanosekund a od roku 2020 s představením DDR5 nabízí paměť až 512 GB. Naproti tomu jde tzv. jednotná, či také unifikovaná paměť, kterou představil Apple též v roce 2020 jako součást svých čipových sad Silicon.

Ta je „jednotná“, protože je sdílena mezi procesorem (CPU), grafikou (GPU), Neural Enginem a dalšími komponentami na čipové sadě. Všechny součástky mají přístup k jedné paměti, díky čemuž není třeba data složitě kopírovat mezi paměťovými bloky jako u klasické RAM.

V praxi se taktéž ukázalo, že jednotná paměť je rychlejší a energeticky efektivnější, pokud dochází k častému rychlému přenosu dat mezi CPU a GPU, a to klidně opakovaně během jedné hodiny. Obrovský smysl tak dává využití unifikované paměti u laptopů nebo tabletů.

Apple MacBook Pro Unsplash
info ikonka
Zdroj: Luca Bravo / Unsplash

Úspornější, ale vlastně dražší

Shrnuto, podtrženo, řešení společnosti Applu může být v mnoha případech lepší. Je totiž navrženo tak, aby optimalizovalo výkon a zápis/čtení v nanosekundách mezi všemi komponentami na SoC. Zároveň je tu ale jedno velké negativum – nejde hardwarově rozšířit.

Zatímco do běžného počítače či laptopu si můžete paměť pořídit a sami nainstalovat, u Macu toto možné není. Tím se unifikovaná paměť stává patrně dražší než běžná RAM, která vyjde i na pár set korun, zatímco upgrady v konfigurátoru Applu jdou do tisíců korun.

Od podzimu letošního roku Apple zásadně překopal nabídku: Mac mini, iMac, MacBook Pro a dokonce i levnější MacBook Air už nabízí standardně v základu s 16 GB RAM, zatímco ještě vloni začínala většina jeho počítačů na 8 GB RAM.

V konfigurátoru si pak můžete navolit i vyšší paměť 24/32/36 GB, což odpovídá náročnějším uživatelům, kteří potřebují optimalizovat svou práci na mnoho otevřených oken a procesů běžících na pozadí. Pro extrémně náročné, profesionální uživatele pak Apple nabízí 64/96/128 GB unifikované paměti. A ti skutečně nejnáročnější, většinou půjde o výzkumná střediska či R&D centra, mohou sáhnout po variantě se 192 GB jednotné paměti.

Zdroj: MacRumors, XDA

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme