Startup Rabbit na veletrhu CES představil samostatné vyhledávací zařízení založené na umělé inteligenci, které lidem umožňuje zadávat dotazy v přirozeném jazyce a to bez chytrého telefonu. Rabbit nazývá zařízení r1 "kapesním AI společníkem" (pocket AI companion). Má eliminovat potřebu instalace více aplikací a pomoci lidem využívat při vyhledávání výhod velkého akčního modelu.
Pro chytré telefony přitom už existuje řada aplikací využívajících umělou inteligenci. Například společnost OpenAI nabízí svou aplikaci ChapGPT pro zařízení se systémy Android a iOS a to samé platí pro Microsoft a jeho Copilota. Rabbit r1 se ale liší.
"Došli jsme do bodu, kdy máme na našich chytrých telefonech stovky aplikací s komplikovaným rozhraním, které spolu nemluví. Výsledkem je, že koncoví uživatelé jsou frustrovaní svými zařízeními a často se ztrácejí," řekl generální ředitel Rabbit, Jesse Lyu.
Rabbit r1 tedy není telefon, je to specializovaný nástroj pro vyhledávání na bázi AI, který se spoléhá na vlastní připojení k internetu (Wi-Fi i mobilnímu). To znamená, že jej můžete používat doma nebo kdekoli, kde je pokrytí mobilní sítí. Společnost Rabbit, která sídlí v Santa Monice, se při tvorbě hardwaru, spojila se společností Teenage Engineering. Na zařízení r1 běží operační systém Rabbit OS a využívá vlastní model umělé inteligence.
Králíci v králičí noře
V systému Rabbit OS pracují nikoli aplikace, "králíci", jak Rabbit nazývá osobní agenty s umělou inteligencí, kteří mohou plnit úkoly. Králíci toho umí mnohem víc než jen rozsvítit světla nebo nastavit termostat. Rabbit tvrdí, že dokážou plnit jednoduché i složité úkoly, jako je nakupování potravin online a dokonce i dokončení platby. Experimentální funkce umožní králíky vycvičit k řešení náročnějších činností a složitějších řetězců úloh. Vše se spravuje prostřednictvím online portálu nazvaného Rabbit Hole, což je cloudové centrum, kde můžete aplikace a králíky propojovat podobně jako v případě IFTTT.
Rabbit myslí i na soukromí. Společnost tvrdí, že všechny úkoly vyžadují povolení uživatele a činnosti a aplikace nebudou ukládat údaje o identitě ani hesla. Mikrofon naslouchá pouze při stisknutí bočního tlačítka a kameru lze uzamknout v zavřené poloze. Dále Rabbit OS nevytváří proxy účty ani nenařizuje zakoupení předplatného.
Jak to funguje
Stisknutím tlačítka push-to-talk vyslovíte hlasový příkaz nebo zatřesením zařízení probudíte klávesnici dotykové obrazovky pro zadávání příkazů. Analogové rolovací kolečko umožňuje procházet výsledky a interagovat s jednotlivými činnostmi jazykového akčního modelu. Stisknutím při posouvání můžete sestoupit po vrstvách karet s výsledky k podrobnějším výsledkům nebo činnostem. Dvojitým kliknutím můžete také aktivovat "králičí oko" (tj. kameru) a aktivovat tak aplikace „počítačového vidění“. S kameru lze provádět i videohovory.
"Podobně jako když dáte odemčený telefon kamarádovi, který vám pomůže objednat jídlo, Rabbit OS (operační systém zařízení) provádí úkoly za uživatele s jeho svolením, aniž by předem ukládal jeho identifikační údaje nebo hesla," vysvětluje společnost ve své tiskové zprávě.
Jak vypadá králík
Zařízení Rabbit r1 má čtvercový tvar, který je velké asi jako polovina smartphonu. Má rozměry 3,0 × 3,0 × 0,5 palce a váží 115 g. Je k dispozici jen v jediné barvě, kterou Rabbit nazývá Luminous Orange. Na přední straně se nachází 2,88palcový dotykový displej s blíže nespecifikovaným rozlišením.
Součástí zařízení je 2W reproduktor, který je však podle společnosti Rabbit určen pouze pro systémové zvuky. Očekává, že uživatelé zařízení spárují se sluchátky nebo Bluetooth reproduktory. Zařízení r1 podporuje Bluetooth 5.0, Wi-Fi a LTE 4G. R1 je vybaven 1 000mAh baterií, 128GB úložištěm a SIM slotem pro mobilní data. Zaváděcí cena je 199 USD.
Zdroj: Rabbit, BussinessWire, YouTube, PCmag