Přitom ale chytrý telefon vlastní nebo používá 96 % tuzemských středoškoláků a vysokoškoláků, přitom ani ne polovina z nich používá některou z bezpečnostních aplikací určených k ochraně smartphonu. Vyplývá to z výzkumu společností Seznam.cz a ESET, který se zaměřil na chování českých studentů na internetu.
Vlastní smartphone má podle průzkumu 95 % studentů, další jedno procento má chytrý telefon k dispozici, ale přímo ho nevlastní. Pouhá čtyři procenta respondentů uvedla, že smartphone nemají. S velkým zastoupením chytrých telefonů mezi studenty ostře kontrastuje jejich postoj k ochraně těchto zařízení. Bezpečnostní aplikaci v mobilním telefonu používá pouze 39 % respondentů. Pro srovnání: loni ve stejném výzkumu deklarovalo zabezpečení mobilu 38 % studentů, v roce 2016 pak 40 %.
„Tento trend jsme zaznamenali i v rámci jiných průzkumů. Celkově z nich vyplývají dvě skutečnosti. Lidé si myslí, že bezpečnostní software není potřeba, a proto aplikaci po čase buď odinstalují, nebo ji nenainstalují na nový telefon či zařízení. Druhým důvodem je stoupající neochota platit za bezpečnostní aplikaci, jakkoliv jsou v nabídce spolehlivé aplikace i zdarma,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.
„Nízký podíl zabezpečených mobilních telefonů mezi českými uživateli je dlouhodobý problém. Na mobilní zařízení se přitom postupně přesouvá stále více aktivit spojených s využíváním internetu, takže také více přitahují zájem kybernetických zločinců,“ varuje Dvořák. ESET loni upozornil na rostoucí počty vyděračských ransomwarů zaměřených na mobilní zařízení s operačním systémem Android. Nechráněný smartphone je proti těmto škodlivým kampaním, které zašifrují telefon a žádají výkupné, prakticky bezmocný. Příkladem je i nedávno objevená aplikace QRecorder, která cílila i na české uživatele.
U studentů vedou veřejné nezabezpečené Wi-Fi
„Studenti se nejčastějí připojují k internetu na chytrých telefonech přes otevřené Wi-Fi sítě. A to prostřednictvím všech, které jsou v okolí dostupné. To však nemusí nutně znamenat riziko, pokud uživatel tomu přizpůsobí své chování na internetu. Ideální variantou je například využití VPN nebo jiného typu šifrované komunikace,“ přibližuje dále Dvořák.
Dvě třetiny respondentů (66 %) připouští, že využívají vlastní datové tarify a pouhá tři procenta se k internetu přes mobil vůbec nepřipojují. Jestliže u mobilních telefonů studenti bezpečnostní aplikace příliš nepoužívají, jiná situace je u notebooků, které chrání bezpečnostním softwarem 89 % studentů, a stolních počítačů (84 %). Naopak u tabletů je situace se zabezpečením ještě horší než u smartphonů, chrání je pouze 39 % respondentů.
Průzkum prokázal, že stoupá význam mobilních telefonů při využívání ke studiu. Zatímco v roce 2016 smartphone ke studiu využívalo nejčastěji ze všech chytrých zařízení 10 % studentů, loni to bylo 14 % a letos 16 %. Přímo ve škole pak mobil ke studiu používá 80 % respondentů (od roku 2017 smartphony vedou před notebooky a PC), doma 55 % (zde zatím vede notebook, který k domácímu studiu používá 84 % středo a vysokoškoláků). Studijní materiály sdílejí studenti nejčastěji prostřednictvím Facebooku, činí tak 83 % dotazovaných.
Sešitům ještě zdaleka neodzvonilo
Tištěné materiály při studiu nadále hrají důležitou roli. Třetina studentů je má ve fyzické podobě, čtvrtina v elektronické a ostatní napůl v elektronické a papírové. Tento trend se za poslední tři roky nezměnil. Elektronické studijní materiály si středoškoláci a vysokoškoláci zálohují většinou nepravidelně. Činí tak 51 % respondentů, zatímco pouze 26 % zálohuje pravidelně. Jejich podíl se od roku 2016 snížil o sedm procentních bodů. Nejčastějším způsobem zálohování je offline úložiště na externím harddisku, CD nebo USB disku.
Jak spolu studenti komunikují mimo školu? Na prvním místě nacházíme chatovací aplikace jako Facebook Messenger a WhatsApp (využívá je 78 % dotázaných) a sociální sítě (72 %). Ze sociálních sítí mezi studenty jednoznačně vede Facebook, který využívá 92 % dotazovaných. Následuje Instagram (61 %) a Twitter (30 %). Právě sociální sítě jsou pro studenty nejčastějším zdrojem informací (pro 90 %), hned vedle zpravodajských serverů (87 %). Naopak výrazně pokulhává sledování televizních zpráv (49 %) a poslech rádií (49 %). Tištěné noviny čte pouze pětina studentů a časopisy 16 %.
Průzkumu, který probíhal v nástroji Seznam.cz Výzkumník formou online ankety od 4. do 12. září 2018, se zúčastnilo 166 studentů středních a vysokých škol, kteří jsou zároveň uživateli služeb společnosti Seznam.cz.