Ještě pořádně nevychladla marketingová kampaň na Apple Watch Series 7 a už se zasvěcené informace točí kolem Apple Series 8. Fanoušky technologií kupodivu opět zajímá monitoring glykemie. Ten prý měl být už v Series 7, ale bohužel to zatím nevyšlo. Neinvazivní měření glukózy v krvi je přitom na toplistu budoucích funkcí značkových výrobců nositelných technologií, jako jsou například Fitbit nebo Amazfit a další. Globální tržní potenciál diabetických uživatelů k neinvazivnímu a průběžnému sledování hladiny cukru v krvi je totiž i vzhledem růstu onemocnění obrovský.
Co tedy víme?
Podle nedávné zprávy, uveřejněné na serveru DigiTimes asijské společnosti Ennostar a Taiwan Asia Semiconductor, které dodávají Applu komponenty, v současné době vyvíjejí senzory určené pro Apple Watch Series 8. Jedná se právě o infračervená čidla, která používají světlo vlnové délky nad 1000 nm a fotodiodu k tomu, aby měřily koncentraci glukózy v krvi. Aby toho nebylo málo, senzor by měl být také schopen zpracovat údaje o srdeční frekvenci a kyslíku v krvi.
Tyto snímače pro neinvazivní sledování hladiny glukózy v krvi, určené do nových generací Apple Watch, se údajně už začaly testovat. Nové senzory budou s největší pravděpodobností umístěny na zadní straně pouzdra Apple Watch. Díky jim uživatelé budou moci sledovat hladinu cukru v krvi bez potřeby dalšího vybavení.
Otázkou však je, jak budou tyto hodnoty přesné. Vývojáři totiž už nyní řeší řadu problémů. A není se co divit, protože dosud byla vždy pro klasickou analýzu úrovně glykemie potřeba kapička krve. Je také docela možné, že se snímače budou pro použití kalibrovat pro každého uživatele zvlášť, a to pomocí tradiční metody měření glykemie z krevního vzorku.
Patenty na neinvazivní měření úrovně glykemie v krvi přitom Apple podává už od roku 2018. O své referenční platformě také tvrdí, že je schopna neinvazivně sledovat trendy koncentrace glukózy v krvi.
Mimochodem, už v iOS 15 byly pro aplikaci Health přidány parametry hladiny glukózy v krvi jako indikátor zdraví. Zatím k tomu ale uživatel musí používat externí glukometr a do aplikace naměřená data ručně zadávat.
Co očekáváme
Apple Watch se mohou brzy stát univerzálním nástrojem pro sledování zdraví. | Zdroj: Solen Feyissa/Unsplash
Pro připomenutí, první modely mohly sledovat jen fyzickou aktivitu uživatele. Teď hodinky od Applu měří také hladinu kyslíku v krvi, monitorují spánek, dělají EKG a upozorňují na srdeční problémy, předvídají pády uživatele atd.
Údaje o glukóze by mohly být také zajímavé pro zdravé uživatele ke sledování účinku toho, co jedí a zda konzumují jídlo ve správnou dobu. To je velmi důležité například pro sportovce, kteří trénují vytrvalostní sportovní disciplíny.
Dá se tedy s touto funkcí doopravdy počítat v Apple Watch Series 8?
I když na to mají vývojáři Applu ještě skoro rok, vidíme to dost bledě. Za prvé vývojoví pracovníci Applu musí zajistit, že bude tato technologie opravdu spolehlivě fungovat. A za druhé, a to je ještě těžší úkol, aby technologie mohla být reálně využita v hodinkách, bude muset získat souhlas americké FDA (www.fda.gov) a dalších regulačních orgánů. A s něčím tak složitým, jako je sledování hladiny glukózy v krvi, může samotný schvalovací proces trvat poměrně dlouho.
Apple by to ale mohl udělat podobně, jako s uvolněním funkce EKG pro Series 4. Tehdy zahájil prodeje nových modelů včetně senzorů pro monitoring srdeční činnosti. Funkci EKG pak uvolnil následně v nových verzích iOS po získání souhlasu od FDA.