Analytici Avastu opět objevili v obchodu Google Play aplikace, které jsou infikovány malwarem. Jde celkem o 21 aplikací, ve kterých byl detekován HiddenAds. Jde o malware, který samovolně otevírá prohlížeč na smartphonu uživatele a načte webové stránky s nevyžádanými online reklamami.
Aplikace se maskují za hry. Po instalaci je obtížné se jich zbavit, ikony nelze jednoduše najít v běžném přehledu nainstalovaných aplikací. Uživatelé v recenzích také zmiňují, že aplikace je zaujaly na YouTube, ale jsou inzerovány i na dalších sociálních sítích podobně, jako i jiné programy. Marketingové kampaně na těchto platformách už jsou běžnou součástí podpory softwaru. Problém je, že pokud jsou šířeny i přes TikTok, což byl případ některých adwarových aplikací v září, mají velký dosah především na mladší cílovou skupinu.
Podrobný přehled rizikových aplikací maskovaných za hry Avast uvádí v přehledné tabulce. Rozhodně žádnou z aplikací neinstalujte na svá zařízení a pokud by se vám některou z nich podařilo objevit, rozhodně ji co nejdříve smažte. Většina aplikací už byla z Google Play po upozornění stažena. Přesto – raději své mobily prověřte, zda některou z nich nemáte.
Android: jak se před škodlivým softwarem chránit a jak jej rozpoznat
Před stažením neznámé aplikace je dobré prověřit recenze a vývojáře. Také pozor na žádaná oprávnění. | Zdroj: Google Play
Avast doporučuje, aby si uživatelé dávali pozor především na recenze uživatelů, a to zvlášť v případech, kdy aplikace nepochází od známého vývojáře. Pokud jsou recenze až přehnaně pozitivní a nadšené, je to důvod k vyšší ostražitosti.
Recenze také bývají často protichůdné. Zatímco od některých uživatelů jsou vychvalující (zpravidla falešné a koupené recenze), ostatní nadávají na záplavu reklam nebo problémy se zařízením po instalaci.
Obezřetnost je na místě i v případě oprávnění, které aplikace vyžadují při instalaci. Zvlášť pokud nemají žádnou souvislost se zaměřením aplikace, často obsahují adware.
Dalším krokem při prověřování může být rozkliknutí uvedeného autora. Aplikace obsahující adware nebo malware bývají zpravidla jediným titulem uvedené firmy nebo vývojáře. Dělá se to tak proto, že pokud by byl autor softwaru z nabídky Google Play odstraněn, tak pokud má v portfoliu více aplikací, zmizely by po jeho vyhození všechny.