Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Pozor při stahování těchto aplikaci: v jejich falešných verzích se ukrývá virus

Jakub Fišer 18.10.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Kybernetické hrozby neustále rostou a uživatelé macOS nejsou výjimkou. Zvláště v posledních měsících se na tuto platformu zaměřují nebezpečné programy jako adware Pirrit a malware PSW.Agent, které kradou osobní údaje a citlivá data. Podle bezpečnostní společnosti Eset se v období od července do září 2024 tyto dvě hrozby dostaly mezi nejčastěji detekované v Česku a na Slovensku.

Kapitoly článku

Adware a PSW.Agent

Ve třetím čtvrtletí letošního roku 2024 se na předních příčkách pravidelné statistiky opět objevily adware Pirrit (22,2 % všech hrozeb) a malware PSW.Agent (11,1 % všech hrozeb). Zatímco Pirrit zobrazuje uživatelům na napadeném zařízení agresivní vyskakující okna s reklamou, má negativní vliv na výkon zařízení a rizikem se stává především ve chvíli, kdy prostřednictvím reklamy může odvést uživatele na nebezpečné webové stránky, malware PSW.Agent je již přímým rizikem pro naše data. Útočníci jej totiž využívají k jejich krádeži.

Před oběma viry byste se měli mít na pozoru. Velmi jednoduše si je totiž stáhnete spolu s falešnými aplikacemi z neoficiálních zdrojů, případně pokud se snažíte zadarmo získat běžně placenou službu či aplikaci.

Mohlo by vás zajímat

Falešné Spotify nebo Adobe Illustrator

Kupříkladu adware Pirrit se nejčastěji šířil jako falešná aplikace na investování jménem MetaTrader. Eset dále varuje před falešnými aplikacemi, které napodobují generativní AI služby jako Midjourney, Sora nebo Gemini od Googlu.

Naopak zlodějský malware PSW.Agent byste našli ve falešné aplikaci Spotify pro macOS, nebo v crackových souborech pro aplikace jako Adobe Illustrator. Podvodníci velmi často nastraží malware do internetových souborů, které slibují možnost získat nějaký software zdarma, přestože oficiálně je zpoplatněn. Nejčastěji jde o Microsoft Office 365 nebo právě Adobe Photoshop a Illustrator.

Mohlo by vás zajímat

Jak se chránit?

Aby se uživatelé ochránili, je důležité stahovat aplikace pouze z oficiálních obchodů, jako je App Store či Microsoft Store, případně z oficiálních webových stránek autorů softwaru. Za aplikace, které stojí peníze, prostě zaplaťte – jinak se vystavujete velkému riziku.

Dalším klíčovým doporučením je používání kvalitního bezpečnostního softwaru. Ten dokáže detekovat a zablokovat škodlivé kódy dříve, než se dostanou k citlivým informacím. Bezpečnostní experti upozorňují, že malware je stále častěji součástí manipulativních kampaní, kde útočníci využívají naši zvědavost a strach. Proto je dobré být obezřetný i při komunikaci přes e-mail či chatovací aplikace.

Zdroj: Eset (1), Eset (2)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme