Kodi může být i nelegální
Kodi je multimediální přehrávač, který umožňuje na vaší televizi prostřednictvím připojeného zařízení přehrávat filmy, seriály, hudbu, anebo fotky a další audiovizuální obsah. Existuje přímo jako aplikace pro vaši televizi s Android TV, případně jej můžete používat přes připojené zařízení – ať už jde o Amazon Fire TV, set-top box s Android TV, Chromecast anebo připojený počítač.
Nicméně Kodi je open-source platforma a nabízí tak řadu komunitních úprav a doplňků. A tady už se dostává uživatel na tenký led. Některé komunitní doplňky pro Kodi totiž vychází z pirátských databází a umožňují streamovat filmy, seriály nebo i sportovní přenosy, které jsou běžně placené.
Hrozba virů v televizi
Ve Velké Británii bylo zaznamenáno několik případů, kdy došlo k napadení televizního set-top boxu s Android TV právě kvůli tomu, že do něj byl nainstalován software Kodi s řadou doplňků pro streamování ilegálního obsahu. Zařízení samotné v důsledku toho výrazně oslabí svou kybernetickou obranu a stane se velmi zranitelným.
Podle kyberbezpečnostních expertů jsou na vině set-top boxy z pochybného zdroje, které mají předinstalovaný odemčený systém Kodi, ale zároveň mohou obsahovat i vědomě či nevědomě stažené malwary.
Přitom počítačové viry v chytré televizi nejsou ničím, nad čím by stačilo mávnout rukou. Nedávno jsme informovali o zranitelnosti u televizorů LG, která dokázala způsobit různou míru neoprávněného přístupu a ovládání postižených modelů, včetně obcházení autorizace, zvyšování oprávnění a podobně. Pokud máte k televizi připojenou i webkameru nebo mikrofon, podvodníci by mohli mít přístup i k těmto periferiím.
Mohlo by vás zajímat
Normální je zaplatit…
Zároveň je třeba se vrátit na začátek: sledování takového obsahu je nelegální a může porušovat autorské právo, za což v Česku hrozí vysoké pokuty a omezení přístupu k nelegálním streamům. Pokud tedy používáte Kodi a bezplatně sledujete obsah, za který se standardně platí, měli byste si být vědomi rizik, které se vašeho konání týkají.