Mobilní akumulátory ale nejsou zcela bezpečné a zvlášť vysoké teploty jim, podobně jako v případě akumulátorů v zařízení, příliš nesvědčí. Nesprávná manipulace také může vést ke zkratu a v nejhorším případě i ke vzniku požáru.
Akumulátorům nesvědčí teplo
Pozor, nebezpečí exploze: powerbanku nikdy nenechávejte na přímém slunci. Při nesprávné manipulaci, poškození anebo přehřátí může v extrémních případech dojít k požáru i u zabudovaných akumulátorů v mobilních zařízeních. | Zdroj: MattHurst/Foter
U powerbank je třeba se vyhýbat vysokým teplotám a přímému slunečnímu záření. Stejně jako u chytrých telefonů je optimální provozní teplota pro většinu powerbank mezi 0 a 35 °C. Pokud se přehřejí, například v důsledku zkratu nebo působením vnějšího tepla, může dojít ke vnitřní tepelné reakci a v extrémních případech i výbuchu. Obzvlášť citlivé jsou v tomto ohledu akumulátory na bázi Li-Pol. Nenechávejte proto odložené powerbanky například v autě, kde by na ně mohlo svítit slunce. Obzvlášť nebezpečné je to například pod sklem na palubní desce nebo krycí desce zavazadlového prostoru. Blízko skla může teplota dosahovat velmi vysokých hodnot.
Dobrý nápad není ani nabíjení mobilního telefonu s powerbankou v kapse. Vzniklé teplo spolu s letním horkem může vést k popáleninám.
Poškozené powerbanky okamžitě zlikvidujte
Pokud powerbanka spadla nebo vypadá celkově poškozeně, odborníci rovněž doporučují zvýšenou opatrnost. Je pouzdro nafouknuté nebo deformované? Jsou na kovových částech nějaké stopy po znečištění nebo náznaky tavení na plášti?
V takových případech je lepší zařízení řádně zlikvidovat. Pokud se powerbanka zahřívá, aniž by byla připojena, je to varovný a nebezpečný signál. Zařízení by se pak také nemělo dále používat. Pokud se akumulátor powerbanky vybíjí mnohem rychleji než obvykle, i to může být známkou závady.
Zvýšená pozornost je dobrá i při nabíjení powerbanky. Obecně platí, že je lepší nenabíjet powerbanku bez dozoru a občas zkontrolovat teplotu. Pokud se powerbanka zahřeje natolik, že už ji nelze držet v rukou, je nutné ji okamžitě odpojit. Neměla by se také nechávat nabíjet příliš dlouho, například přes noc.
Na co je dobré se zaměřit při nákupu
Powerbanky mohou být vybaveny různými typy konektorů pro různá zařízení. Některé dokáží i pro různé konektory poskytovat jinou velikost nabíjecího proudu. | Zdroj: Markus Winkler/Unsplash
U Li-Ion akumulátorů, které se nejčastěji v powerbankách používají, obecně existuje jisté riziko vzniku požáru a výbuchu, a to i přes bezpečnostní opatření. Spotřebitelé by proto měli při nákupu vždy hledat označení CE, které by mělo být zárukou certifikace provozu.
Dobrovolná značka GS nebo EAC nabízí další orientaci. Ti, kdo se pohybují převážně venku, se také mohou zaměřit na certifikaci IP67. Taková powerbanka je prachotěsná a chráněná proti vodě. Měla by vydržet dočasné ponoření do hloubky až jednoho metru po dobu až 30 minut.
Méně kvalitní zdroje energie mohou nejen poškodit nabíjené zařízení, ale také představují nebezpečí požáru a výbuchu. Zejména v případě zařízení prodávaných přes internet nelze vyloučit falešné nebo zavádějící označení CE. Pokud máte pochybnosti, raději se pozorně na označení zaměřte a ujistěte se, že skutečně znamená "Conformité Européenne", a nikoliv "China Export", jak už tomu bylo u některých čínských výrobků.
Opatrnost se doporučuje také u tzv. no-name zboží. Pokud není uveden výrobce, je lepší powerbanku nekupovat. Skepse je na místě zejména u extrémně levných nabídek s příslibem vysokého výkonu.
Doporučení k nákupu: powerbanky s inteligentním režimem nabíjení
Při správném používání powerbanky vydrží náhradní zdroj mnohem déle. | Zdroj: Juraj Vasek/Pixabay
Kdo si zařízení kupuje, měl by se ujistit, že výstupní napětí odpovídá napětí nabíjeného zařízení, jinak hrozí jeho poškození. Často také existuje několik přípojek, které nabíjejí různým proudem.
Některé modely mají inteligentní režim nabíjení a dokáží samy rozpoznat nabíjené zařízení a podle toho upravit nabíjení. Všichni, kdo powerbanku delší dobu nepoužívají, by ji neměli nechat úplně vybít, ale čas od času částečně nabít, což může prodloužit její celkovou životnost. Nejčastěji používaným Li-Ion akumulátorům, které obsahují, nesvědčí ani přebíjení, ani hluboké vybíjení a následný pokles napětí například po delším odložení.