WhatsApp je nejoblíbenější chatovací aplikací na trhu a z toho důvodu je také nejčastějším terčem podvodníků. Poslední dobou se řeší zejména nebezpečí falešných aplikací WhatsApp, které v sobě mohou skrývat malware, nebo alespoň uživateli ukrást opravdový účet WhatsApp. Meta upozorňuje, že tyto škodlivé aplikace jsou/byly k dispozici ke stažení i v obchodech Google Play, APK Pure nebo APKSFree.
WhatsApp podvod v Google Play
Server Bleeping Computer uvádí, že podvodné aplikace se mohou jmenovat “HeyWhatsApp” či “WhatsPlus”, ale také úplně stejně jako originální WhatsApp. Rozdíl však může být v tom, že jako autor je uveden neznámý čínský start-up. Pokud tedy stahujete WhatsApp z ověřených obchodů, vždy dbejte na to, aby byl autorem Meta nebo WhatsApp LLC a stažení víc jak 5 miliard.
Co se ale stane v případě, že si některou podvodnou aplikaci à la WhatsApp stáhnete? Podvodný software vám může po přihlášení odcizit účet, nebo roznést do vašeho telefonu škodlivý kód, který o vás začne sbírat citlivé informace bez vašeho vědomí.
Sám šéf WhatsAppu, Will Catchcart, upozorňuje na falzifikáty v celku dlouhém vláknu na Twitteru. “Pokud uvidíte, že vaši přátelé nebo rodina používají jinou formu aplikace WhatsApp, důrazně jim doporučte, aby používali pouze aplikaci WhatsApp z důvěryhodného obchodu, nebo přímo z našich oficiálních webových stránek na adrese http://WhatsApp.com/dl,” radí.
Problémy s podvodnými aplikacemi WhatsApp jsou dlouhodobé. V minulosti například ohrožoval nejen androidové uživatele růžový WhatsApp, který v sobě ukrýval trojského koně.