Mozilla Firefox
Mozilla Firefox patří k těm nejoblíbenějším prohlížečům, přesto jí nenáleží druhé místo na trhu. Funguje na jednoduchém principu, nabízí přehledné rozhraní, srozumitelné nastavení a kvalitní orientaci v cookies.
Za zmínku stojí i možnost synchronizace záložek či otevřených karet mezi několika zařízeními, respektive i správa přihlašovacích údajů, samozřejmě šifrovaná. Mozilla je sice pomalejší než konkurence, která z velké části běží na Chromiu, ale v bezpečnosti má navrch.
Brave
Skutečným bezpečnostním klenotem je potom Brave. Na rozdíl od Chromu nemá tendence sbírat o uživatelích údaje a posílat je „vyšší moci“. Přitom je založen na stejném kódu – na Chromiu. Je tudíž velmi svižný v načítání stránek a disponuje množstvím nejrůznějších rozšíření.
| Zdroj: Brave / YouTube
Zabezpečení u prohlížeče je důležité – nota bene když se zjistilo, že Google Chrome i Microsoft Edge mají problém s několika zranitelnostmi. Brave netrackuje každý krok uživatele, skvěle blokuje i vyskakovací okna a dokonce i reklamy, pokud si to nastavíte.
Safari
Safari jsme si nechali na závěr, v posledních verzích jde totiž o prohlížeč úzce zaměřen na uživatele počítačového ekosystému společnosti Apple. Výhodou je právě provázanost s hodnotami Applu – Safari je nativní prohlížeč v iOS, iPadOS i macOS a sám o sobě tedy nabízí nejlepší zabezpečení i uživatelské rozhraní pro „jablíčkáře“.
Kromě jiného je to právě Safari, které je s podílem zhruba 18 % druhým nejpoužívanějším prohlížečem na trhu. Zvládá schopně bojovat se sledováním napříč stránkami, dle libosti skrývá IP adresu a podporuje i pokročilou ochranu dat. Kromě toho poskytuje výborné provázání s Klíčenkou, správcem hesel a citlivých údajů (třeba platebních) v ekosystému Apple.
Zdroj: Autorský text, Beebom