TikTok Lite je aplikace, která šla ještě dál než její větší originál. Vyvinula jí také společnost ByteDance a je založena na stejném principu jako TikToku. Hlavní rozdíl tkví v programu odměn, který ve verzi Lite je přítomný.
Upravená verze populární platformy zatím není v Česku k dispozici. Od začátku dubna však byla dostupná ve Španělsku a Francii a vedla přímo k zahájení řízení ze strany Evropské komise.
- Na TikTok Lite se mohou registrovat pouze uživatelé starší 18 let. Na rozdíl od samotného TikToku je tedy aplikace určena jen dospělým. (Na TikToku si mohou vytvořit profil uživatelé starší 13 let.)
- TikTok Lite se zaměřuje na konzumaci videí. Uživatelé však získávají odměny za sledování a sdílení videí a také za pozvání přátel.
- Každý, kdo sleduje videa v aplikaci na této sociální síti několik hodin a aktivně v ní komunikuje, získává tzv. digitální mince. Ty mohou být vyplaceny například ve formě poukázek na nákup v online obchodě Amazon. Má se však jednat o malé částky.
Program odměn TikTok Lite a jeho nebezpečí
Program odměn TikTok Lite a jeho nebezpečí
Hlavní funkcí TikTok Lite je program odměn. Uživatelé jsou za své aktivní chování odměňováni digitálními body – ať už za to, že do aplikace zvou přátele, sdílejí videa nebo zanechávají pozitivní reakce. Tento princip je však znepokojivý a zdvihl vlnu nevole.
- Chování při používání TikToku již nyní vyvolává obavy rodičů a dalších uživatelů. TikTok Lite dále zvyšuje potenciální závislost tím, že přímo odměňuje dlouhodobé používání.
- Systém odměn TikTok Lite výrazně zvyšuje riziko nadměrného používání. Možnost vydělat si pomocí aplikace malé částky peněz přitahuje zejména mladé uživatele a kontrola nad časem stráveným u obrazovky se snižuje.
- Není také jasné, zda a jak se kontroluje přesný věk uživatelů. V aplikaci je však uvedeno, že ji mohou používat uživatelé až od 18 let. Je však známo, že i jiné platformy, například Instagram a TikTok, mají velmi volná věková omezení.
- Řízení Evropské komise proti čínské společnosti se týká především duševního zdraví uživatelů. Cílem je prověřit, zda jsou dodržovány předpisy EU a jak konkrétně je ohrožena psychika uživatelů.
Pozastavení aplikace
TikTok Lite se stala předmětem vyšetřování ze strany Evropské komise. Šetření se točilo právě kolem programu odměn a společnost ByteDance se rozhodla koncem dubna raději sama program odměn v této aplikaci pozastavit.
Komise se obává, že systém byl spuštěn bez předchozího pečlivého posouzení a minimalizace rizik, a to zejména pokud jde o závislost uživatelů. Domnívá se, že „existuje riziko vážného poškození duševního zdraví uživatelů“.
Thierry Breton, eurokomisař pro vnitřní trh, uvedl v prohlášení doslova: „Naše děti nejsou pokusnými králíky sociálních médií.“ Komise nyní zkoumá, zda spuštění aplikace TikTok Lite proběhlo v souladu s DSA (Digital Services Act - Akt o digitálních službách). Cílem DSA je zajistit transparentnost, bezpečnost uživatelů a odpovědnost pro on-line platformy.
Zdroj: Evropská komise, Obchod Google Play