Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Pojedou servery Microsoftu na jaderný pohon?

Pavel Trousil 25.09.2023
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Microsoft chce najmout manažera programu jaderné energetiky, protože umělá inteligence spotřebuje spoustu energie. Má proto vypracovat "komplexní plán integrace malých modulárních reaktorů a mikroreaktorů". Do jejich využité v praxi je ale ještě daleko.

Společnost Microsoft nabízí pozici "hlavního programového manažera pro jaderné technologie", který bude dohlížet na její projekt napájení datových center jadernými reaktory. V inzerátu, který zveřejnila, je uvedeno, že ten, kdo tuto práci získá, "bude zodpovědný za vypracování a realizaci globální strategie pro malé modulární reaktory (SMR) a mikroreaktory".

"Pracovník na vedoucí pozici bude mít za úkol provést technické posouzení integrace SMR a mikroreaktorů pro napájení datových center, na nichž sídlí MS Cloud a umělá inteligence," pokračuje text inzerátu. Manažer bude také "udržovat jasný a přizpůsobitelný plán integrace technologie, pečlivě vybírat a řídit technologické partnery a řešení a neustále vyhodnocovat obchodní důsledky pokroku a implementace."

Malé modulární reaktory (SMR) jsou dostatečně přenosné, aby mohly být umístěny v mnoha prostředích. Běžné jaderné elektrárny jsou vyráběny na míru a jejich výstavba je velmi nákladná. SMR jsou údajně méně složité, a proto také méně rizikové.

Je třeba podotknout, že žádný modulární reaktor zatím nebyl uveden do provozu, ačkoli čínský Linglong One prošel v červenci 2023 přejímacími zkouškami. Rusko rovněž získalo licenci na SMR. Podporovatelé této technologie tvrdí, že SMR by mohly být postaveny například v místech stávajících elektráren na fosilní paliva, aby se využilo jejich připojení k sítím.

Zájem o SMR je velký, protože během provozu nevypouštějí žádné emise CO2 a předpokládá se, že jsou schopny vyrábět okolo 35 MW energie a nezaberou velkou plochu. K napájení datového centra by byly zapotřebí asi čtyři SMR.

To, že softwarový gigant zkoumá nasazení takovýchto technologií, svědčí o tom, že energie je pro provozovatele datových center obrovským výdajem. Má přitom v plánu dosáhnout do roku 2030 stavu bezemisní firmy.  Reálně lze ale počítat s tím, že malé mohou dostat povolení k provozu v USA nebo v Evropě za roky, možná dokonce desetiletí. Zda budou cenově konkurovat ostatním zdrojům elektřiny, je těžké předpovědět.

Zdroj: Microsoft, Wikipedia SMR, Datacenterdynamics, The Register


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme