Podvodné stránky nabízející dovolenou
Takový podvod může vypadat různě. Podle expertů z Check Point Software Technologies jde nejčastěji o podvodné stránky, které se snaží napodobovat známé ubytovací portály a srovnávače letenek.
V tiskové zprávě například uvádí, že výrazně vzrostl zejména počet nově vytvořených domén souvisejících s dovolenými nebo prázdninami. Z 25 668 nově registrovaných domén byla každá 33. doména škodlivá nebo podezřelá.
Může jít například o weby jako booking-secure928[.]com, hotel-housekeeper[.]com a agodabooking[.]top. Tyto webové stránky napodobují známé značky – zejména Booking.com – a jejich cílem je oklamat uživatele a přimět je k zadání přihlašovacích údajů a osobních informací. Podobu některých takových stránek najdete v galerii.
Pozor na falešné nabídky v e-mailu
Odborníci varují také před podvodnými e-maily, které mohou lákat na nejrůznější extra nízké nabídky ubytování, hotelů, nebo celých zájezdů.
„Například jedna phishingová kampaň v květnu obsahovala e-maily s předmětem ‚Booking.com Invoice 3255753442’ rozesílané z adresy noreply@b00king[.]biz. E-maily obsahoval PDF soubor s názvem ‚Invoice-3255753442.pdf‘, který po otevření nahlásil chybu a přesměroval uživatele na škodlivý web,“ informují odborníci z Check Point.
Tyto škodlivé weby, na které přesměrovávají podvodníci přes falešné přílohy, mohou do vašeho počítače stáhnout virus. Namísto příprav na dovolenou byste tak mohli řešit nepříjemnosti, jako jsou ztracená hesla a přihlašovací údaje, nebo dokonce odcizení peněz z vašeho bankovního účtu.
Jak se chránit přímo na dovolené?
Bezpečnost nepodceňujte ani přímo na dovolené. Hlídejte si své cennosti (doklady, mobilní telefon), především v přeplněné hromadné dopravě.
Neměňte peníze na ulici, využívejte vždy oficiální směnárny na letišti, nebo v blízkosti vašeho ubytování. A nenaleťte do turistických pastí, jako jsou předražené restaurace a podobně.
Zdroj: Check Point tisková zpráva