Konsorcium firem v úterý prohlásilo, že pět miliard mobilních telefonů "v současné době leží nepoužívaných a nemilovaných v zásuvkách stolů po celém světě". Tvrdí, že jejich vnitřnosti obsahují 50 000 tun mědi, 500 tun stříbra a 100 tun zlata. A je v nich prý také dostatek kobaltu na výrobu baterií pro deset milionů elektromobilů.
GSMA poukazuje na to, že všechny tyto telefony se jen povalují na místě a to je velmi neekonomické a neekologické, protože dolování nových kovů ze země a jejich rafinace je špinavá a energeticky náročná činnost.
Proto byl vypracován plán, jak s tím něco udělat. Především by se měl zvýšit zpětný odběr mobilních telefonů. Do roku 2030 by měl počet použitých mobilních zařízení shromážděných prostřednictvím systémů zpětného odběru operátorů činit alespoň 20 % z počtu nových mobilních zařízení distribuovaných přímo zákazníkům.
Do roku 2030 má být 100 % použitých mobilních zařízení shromážděných prostřednictvím systémů zpětného odběru operátorů opraveno, znovu použito nebo předáno kontrolovaným recyklačním organizacím.
Problémem ale například je, kdo to bude celé kontrolovat. A ještě závažnější problém spočívá v tom, že žádný z operátorů, kteří se podle GSMA do tohoto programu zapojili, tedy - BT Group, Globe Telecom, GO Malta, Iliad, KDDI, NOS, Orange, Proximus, Safaricom, Singtel, Tele2 a Telefonica, nepůsobí na velkých trzích, jako je Čína, Indie, Indonésie nebo USA.
Zdroj : GSMA