Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Platíte s telefonem? Google Pay má novinku, která vás nepříjemně překvapí

Jakub Fišer 28.03.2024
Zdroj: Google / Google Pay press kit

Placení s telefonem je dnes absolutní standard, stejně jako bylo před deseti lety placení debetní kartou. Rozdíl je minimální, jen nyní je platební karta uložena v telefonu či v některém případě v chytrých hodinkách. Uživatelé, kteří často platí s telefonem s Androidem, mohou nyní pozorovat jisté nepříjemné překvapení, respektive omezení.

Kapitoly článku

Nepříjemná novinka pro Google Pay

Na rozdíl od iPhonů a jejich platební služby Apple Pay, uživatelé na Androidu byli zvyklí, že stačí telefon přiblížit terminálu a ty nejzákladnější platby vyřídit bez jakékoliv invence. Nemuseli jste mobil ani odemykat, pouze rozsvítit displej. Zkrátka jste jej přiblížili k terminálu, mobil zavibroval a platba proběhla.

Jde o tzv. malou platbu (v Česku do 500 korun), pro kterou není potřeba zadávat při placení fyzickou kartou PIN kód. U mobilního telefonu to znamenalo nejen že nemusíte zadávat PIN do terminálu, ale můžete platit i bez nutnosti zařízení odemykat či s ním jinak manipulovat.

To se ale nyní mění. Možná už i vás v obchodě překvapilo, že zamčený telefon nebyl schopný provést spojení s terminálem a vy jste museli mobil odemknout a až posléze provést platbu na terminálu.

Mohlo by vás zajímat

Lepší zabezpečení, nižší komfort

Google na svém oficiálním webu uvádí: „Pokud jste v nedávné době nepoužili metodu ověření, jako otisk prstu nebo PIN kód, z vaší kreditní a debetní karty brzy nebudou účtovány maloobchodní platby.“

Tato nevítaná novinka již během tohoto víkendu zamířila i do Česka. Pro placení jakkoliv vysokých či nízkých částek s vaším telefonem a Google Pay, respektive aplikací Google Peněženka, budete muset nejprve provést odemčení zařízení dle vaší verifikace: PIN kód, čtečka otisků prstů a podobně.

Dle Googlu jde o posílení bezpečnosti při placení. Přitom jde ale o výrazné narušení uživatelského komfortu. Dlouhodobě totiž platební služba Google Pay v tomto ohledu porážela konkurenční Apple Pay. U iPhonu uživatel musí vždy do zařízení zadat PIN kód k obrazovce, popřípadě provést ověření čtečkou obličeje či otiskem prstu, třeba u doslova párkorunové platby.

Zdroj: Google, Reddit


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud