Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Pět tipů, jak pořídit nejlepší snímky krvavého Měsíce

Pavel Trousil 25.07.2018
info ikonka
Zdroj:

Máme pro vás pět tipů, jak během nejdelšího zatmění 21. století pořídit nejlepší snímky krvavého Měsíce. Jejich autorem je David Noton, uznávaný krajinářský fotograf a ambasador společnosti Canon.

Kapitoly článku

V pátek 27. července 2018 prožijeme nejdelší lunární zatmění tohoto století. Navíc budeme mít možnost sledovat, jak se barva Měsíce postupně přemění na krvavě rudou. Tato astrologická událost potrvá hodinu a 43 minut a začne při západu Slunce. Nejdéle bude krvavý Měsíc pozorovatelný na jihovýchodě Evropy – vůči této oblasti totiž bude na obloze nejvýš.

Příčinou tohoto zatmění je zablokování slunečního svitu Zemí při jejím průchodu mezi Sluncem a Měsícem. Změna barvy Měsíce do červena pak souvisí s jevem známým jako Rayleighův rozptyl, kdy atmosférou proniká zelená a fialová část barevného spektra. Abyste získali opravdu kvalitní snímky tohoto úchvatného jevu, připravil uznávaný krajinářský fotograf a ambasador značky Canon David Noton pět užitečných tipů a rad.

 david-noton-img-1-nahled

1. Důležité informace snadno a rychle díky mobilním aplikacím

Poloha Slunce na obloze se během dne výrazně mění, a to v závislosti na zeměpisné šířce a ročním období. V případě Měsíce je to ale jinak – jeho cestování po obloze je dané složitou eliptickou dráhou Země a změny jsou tak rychlejší, než by odpovídalo ročním obdobím. Sledování i fotografování Měsíce proto vyžaduje přesné načasování.

Informace o poloze naší přirozené družice lze zjistit díky aplikaci pro mobilní telefony Photographer’s Ephemeris, která nabízí skvělý přehled o časech i azimutech východu a západu Měsíce i o měsíčních fázích. Užitečná je také aplikace Photopills, která poskytuje komplexní informace o poloze Měsíce na obloze. „Právě tyto dvě aplikace mám v plánu využít i já. V anglickém Dorsetu chci fotografovat Měsíc během prvních patnácti minut od jeho východu na obloze spolu s dalším objektem na horizontu pro srovnání velikostí, což by mělo být stejně jednoduché, jako vyfotit strom na kopci,“ uvádí David Noton, uznávaný krajinářský fotograf a ambasador společnosti Canon.

 david-noton-img-2-nahled

2. Pořiďte si objektiv s optimálním zoomem

27. července 2018 čeká příznivce fotografie jedna obrovská výzva – zachytit Měsíc co nejlépe v celé ploše záběru tak, aby byl vidět doslova každý kráter. Jde sice o výzvu, kterou si obvykle berou za své astronomové vybavení vesmírnými teleskopy, ale pokud máte ve své fotografické výbavě full-frame digitální zrcadlovku a teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností okolo 600 mm, máte velkou šanci na úspěch. Ten bude ale hodně záviset i na zvolené kompozici. „Já použiji digitální zrcadlovku Canon EOS 5D Mark IV a objektiv EF 200-400mm f/4L IS USM s vestavěným telekonvertorem 1,4x,“ upřesňuje David Noton.

 david-noton-img-4-nahled

3. Používejte stativ k zachycení i velmi jemných detailů

Už při komponování záběru zjistíte jednu důležitou věc: sledování Měsíce je neuvěřitelně náročné, protože i když se to nezdá, pohybuje se po obloze překvapivě rychle. Pokud budete používat objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností, investujte do robustního stativu, díky kterému je pořízení snímků jednodušší. Ačkoli je lákavé fotit Měsíc z ruky, nesmíte zapomenout na to, že je to objekt vzdálený více než 384 000 kilometrů, takže i při vysoké rychlosti závěrky způsobí drobné pohyby rukou a chvění nenapravitelné škody.

 

4. Zakomponujte Měsíc do krajiny

Snímky Měsíce sice mohou být nádherně detailní, nicméně pořád jde spíše o potěchu astronomů. Zajímavější je využít kouzlo Luny v krajinářské fotografii nebo použít měsíční svit jako zdroj světla. Obtížná je zejména druhá varianta, protože množství světla odraženého od Měsíce je malé – a jas jeho povrchu je naopak příliš vysoký. Až dosud znamenalo focení v noci dlouhé expozice, ale s moderními přístroji jako Canon EOS-1D X Mark II nebo Canon EOS 5D Mark IV, které si skvěle poradí i s velmi špatnými světelnými podmínkami, se fotografům otevírá zcela nový svět příležitostí pro kvalitní noční snímky.

 

5. Zdokonalte své schopnosti při práci s rychlou závěrkou

Nejúchvatnější fotografie v krajině s využitím Měsíce vznikají v situacích, kdy je měsíční svit v rovnováze se soumrakem okolní oblohy. Takové snímky jsou příjemné na pohled, mají skvělou atmosféru a působí věrohodně.

Z podstaty věci bude každá fotografie pořízená středním nebo širokoúhlým objektivem zobrazovat Měsíc v podobě malé svítící tečky, ale i tak bude ještě jeho přítomnost ze snímku cítit.  I takto malý světelný objekt bude přirozeně přitahovat lidské vnímání, i když by se mohl zdát bezvýznamný. Důležité je nezapomenout na rychlost závěrky – příliš pomalá expozice způsobí, že výsledkem bude nevzhledný měsíční pruh.

Zvládnutí rychlosti závěrky je důležité i za jasných nocí. Pro nerozmazané snímky by měl stačit expoziční čas 1/250 sekundy s clonou f/8 a citlivostí ISO 100. Přestože konkrétní hodnoty je nutné volit podle ohniskové vzdálenosti, při správně zvládnuté technice a použití kvalitního fotoaparátu, jako je například Canon EOS 5DS R, můžete na snímcích dokonce vidět i dvanáct fotoaparátů, které na měsíčním povrchu zanechala NASA v šedesátých letech minulého století.

 

Kdo je David Noton

David Noton se již přes tři dekády věnuje krajinářské a cestovní fotografii. V portfoliu má mnoho úžasných snímků i úspěchů včetně několika ocenění z prestižní fotografické soutěže BBC Wildlife Photographer of The Year. I v šedesáti letech se specializuje na krajinářskou a cestovní fotografii a při focení preferuje přístroje i objektivy značky Canon, jako jsou například digitální zrcadlovky EOS 5DS R nebo EOS 5D Mark IV a objektiv EF 24-70mm f/2.8L II USM.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme