Může se totiž stát, že pokud bude mít počítač slabý zdroj, půjde zapnout, ale poté, co se spustí nějaká náročnější aplikace, rychle spadne, protože napájení přestane stačit. Pro správný výpočet potřebného výkonu napájecího zdroje je potřeba spočítat celkovou spotřebu energie všech komponent PC během plného zatížení.
Rozhodující je spotřeba procesoru a grafické karty, tedy jejich TDP – Thermal Design Power. Tuto hodnotu najdete na obalu komponent, případně na internetu v technické specifikaci. Poté musíte připočítat i spotřebu všech ostatních komponent. Počítejte s tím, že každý pevný disk má spotřebu zhruba 10 W, SSD disk pouze 5 W, základní deska většinou 30 W a každý ventilátor přibližně 5 W.
Mnoho výrobců základních desek, jako například MSI, nabízí na svých stránkách kalkulačku „Power Supply Calculator“, která vám s tímto výpočtem pomůže a pomocí které poměrně přesně zjistíte spotřebu komponent a potřebný výkon zdroje. Najdete ji na stránce msi.com/power-supply-calculator. Stačí vyplnit potřebné hodnoty, jako je typ procesoru a grafické karty a počet jednotlivých komponent, a kalkulačka červeně zobrazí požadovaný výkon zdroje. Důležitým parametrem při pořizování napájecího zdroje je také jeho účinnost. Můžete se orientovat podle loga na napájecím zdroji, například 80PLUS. Takto certifikované zdroje mají více než 80% energetickou účinnost při různých zatíženích. Zdroje s touto certifikací ztratí pouze 20 % nebo méně elektrické energie přeměnou na teplo. Více elektrické energie je tedy k dispozici pro napájení počítače, méně zaplatíme za spotřebovanou energii, zdroj nemusí být tolik chlazen, čímž poklesne i hlučnost počítače.