Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Oblíbená navigace Waze dostala novou funkci pro zvýšení bezpečnosti: konkurence může jen závidět

Jiří Palyza 16.11.2023
Zdroj: Dan Gold/Unsplash

Navigační aplikaci Waze používá i celá řada českých motoristů. Její tvůrci uvádějí, že uživatelé po celém světě každé dvě sekundy nahlásí nehodu. Větší bezpečnost na silnicích by měla zaručit nová funkce, která řidiče upozorňuje na kritická místa zvýšeného rizika nehod. Mapy Google to zatím neumí.

Kapitoly článku

Bezplatná navigační aplikace Waze má novou bezpečnostní funkci, kterou konkurence zatím nenabízí. Řidičům se nově na plánované trase zobrazují informace o místech častých nehod nebo kritických místech. K dispozici jsou také akustická upozornění.

Poskytovatel navigace chce tímto způsobem přispět k vyšší bezpečnosti na silnicích a ochraně před mnoha zbytečnými problémy. Zobrazení kritických úseků uživatele s předstihem informuje o tom, že se blíží k úseku, kde již došlo k několika dopravním nehodám.

Riziková místa pomáhá identifikovat umělá inteligence

Navigace Waze s upozorněním na kritická místa.
Místa s častým výskytem nehod se ve Waze zobrazují s předstihem.
Zdroj: Waze

Jak se ale konkrétní část trasy stane v prostředí Waze úsekem s vyšším rizikem nehod? Poskytovatel služby rozhodovací proces detailně nepopisuje. Jedná se o kombinaci vyhodnocení prvky umělé inteligence a sesbíraných dat od uživatelské komunity Waze.

Aplikace při tom využívá historické údaje o nehodách a důležité informace o trase, ke kterým patří například typická intenzita dopravy, zda se jedná o dálnici nebo místní komunikaci, nadmořská výška a další detaily o profilu trasy.

Mohlo by vás zajímat

Pokud je detekována silnice s rizikem nehody, zobrazí se před dosažením tohoto úseku varování a zazní také krátký výstražný tón. Aby tato funkce nebyla na pravidelně projížděných trasách obtěžující, je počet varování, která řidiči uvidí, omezen.

Test v Mapách Google?

Nastavení aplikace Waze
Novinku si lze v Nastavení aplikace Waze deaktivovat. Přepínač najdete v části Varování a hlášení/Hlášení/Historie nehod.
Zdroj: Waze/Nastavení

Waze je součástí koncernu Google a sdílí dopravní data s Mapami Google. Je tedy docela možné, že se tato funkce dříve či později objeví i v jejich navigaci.

Funkce je v současné době dostupná pouze v aplikaci Waze a lze ji vypnout v nastavení. Doporučujeme, abyste si tuto užitečnou funkci prozatím nechali spuštěnou.

Zdroj: TechCrunch


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud