Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Nový robot od Boston Dynamics se neuvěřitelně pohybuje a zvládá parádní kousky

Pavel Trousil 18.04.2024

Hydraulika zmizela a díky plně elektrickým 360stupňovým kloubům se nový humanoidní robot Atlas firmy Boston Dynamics pohybuje pro nás dost nepřirozeně. Podobá se sice člověku, ale zvládá pohyby, které lidské tělo nedokáže. Podívejte se, jak vypadá a co umí.

Trh s humanoidními roboty se pomalu rozjíždí a firma Boston Dynamics, která se mu věnuje nejdéle, samozřejmě nechce zůstat pozadu. Proto představila nového humanoidního robota, který podle společnosti představuje cestu ke komercializaci. Jedná se o novou generaci plně elektrického robota "Atlas".

robot
Nový Atlas a starý Atlas mají sice společné jméno, ale co se týče konstrukce, jsou velice odlišní.
Zdroj: Boston Dynamics

Hydraulický Atlas tedy uvolňuje místo novější verzi. Společnost Boston Dynamics na své stránce na YouTube zveřejnila kromě záběrů nového robota také video na rozloučenou s hydraulickým modelem, které zachycuje historii celého projektu. 

Atlas za ta léta dokázal spoustu šikovných triků, ale dostat se k nim vyžadovalo hodně učení - součástí toho je absolvování několika naprosto drsných nárazů, které jsou ve videu vidět a vidět na něm je i to, jak těžkopádná může být hydraulika a co se stane, když se robot „zraní“.

Nový Atlas komplikovaný a nepřehledný hydraulický systém nemá. Video s novým robotem má sice jen 30 vteřin, ale i na něm poznáte, jaké má a může mít schopnosti. Už jen, to, že se dokáže sám postavit a jakým způsobem to dělá, je zajímavé. Společnost Boston Dynamics označuje nový Atlas za "nejdynamičtějšího humanoidního robota na světě". Novinkou je i to, že Atlas má hlavu s několika kamerami. Starý model měl jen pevný trup. V rozhovoru pro IEEE Spectrum generální ředitel Boston Dynamics Robert Playter přiznal, že design je inspirován postavičkou Lampy od Pixaru. 
 

Prvním partnerským zákazníkem bude nově mateřská společnost Boston Dynamics, Hyundai. V příspěvku se píše: "Tým Hyundai buduje novou generaci výrobních kapacit pro automobilový průmysl, které poslouží jako dokonalý testovací prostor pro novou generaci robota Atlas.

Mohlo by vás zajímat

Brzy bychom se měli dozvědět více o tom, co nový Atlas zvládne. V oficiálního příspěvku na blogu se píše, že "v následujících měsících a letech s ukážeme, co nejdynamičtější humanoidní robot na světě skutečně dokáže - v laboratoři, v továrně i v našich životech."

Zdroj: Boston Dynamics


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud