Na poli grafických čipů došlo k zásadní výměně stráží. Dosavadní jednička v našem testovacím žebříčku, tedy čip nVidia GeForce GTX Titan X se totiž propadl až na třetí pozici a co je ještě zajímavější dosáhl výkonnostního indexu pouze 65,5 bodů místo původních 100. Z toho je vidět že novinka je skutečnou grafickou raketou. Respektive jde hned o dvě novinky.
První z nich je nVidia GeForce GTX 1080, první grafická karta se superrychlou pamětí GDDR5X, který skončila na druhém místě. Jde tak o nejrychlejší jednočipovou GPU postavenou na základě nové architektury Nvidia Pascal, který se vyrábí 16nm výrobním procesem a s frekvencí 1,607 je mezi konkurenty zdaleka nejrychlejší. To se samozřejmě projevilo i na výsledcích našich srovnávacích testů, které jsme prováděli v rozlišení HD a UHD. Například v benchmarku 3DMark Fire Strike dosáhla GTX 1080 neuvěřitelných 17 194 bodů a v GTA V 4K skvělých 55,4 snímků za sekundu (fps). S cenou kolem 22 000 Kč není rozhodně levná, ale dáte za ní kupodivu asi o 7000 Kč méně než za verzi Titanium X. A další příjemnou vlastností je i to, že si vystačí s 180 W TDP, což je o 70 W méně než u zmíněné grafiky Titanium X. Ve spotřebě se tedy pohybuje v rozmezí grafických karet střední třídy. Při plném zatížení je ale ventilátor karty docela dost slyšet.
Druhá žhavá novinka pochází od konkurenční společnosti AMD. Její GPU Radeon Pro Duo získala první místo a zdá se, že tohle pozici si nějakou dobu podrží, nebo minimálně zůstane v horní části našeho žebříčku. První místo ji zajistila dvojice GPU čipů společně s 8 GB paměti HBM a nebylo tak pro ni problém dosáhnout v testu GTA V a UHD rozlišení výsledku 71,5 fps – to je o 16,1 fps více, než kolik zvládne druhá grafika v pořadí GeForce GTX 1080 od Nvidie. Ovšem i přes použití vodního chlazení je při plném vytížení se svými 3,2 sony (naměřená hodnota) poněkud hlučná. Samostatnou kapitolou je pak spotřeba energie – Pro Duo totiž vyžaduje 350 W TDP, což je téměř dvakrát tolik, než v případě grafiky GTX 1080. Celá testovací sestava si pak dokonce řekla o celých 490 W – počítačový zdroj herní sestavy by tedy měl být velkoryse předimenzovaný. Také cena grafiky od AMD (přes 40 000 Kč) je oproti řešení od Nvidie téměř dvojnásobná. Tento grafický mastodont má tedy smysl pouze v případech, kdy je vyžadován skutečně brutální grafický výkon a absolutní hardwarový hi-end.