Přejít k hlavnímu obsahu

Nejvíce domácností v Evropě využívá pozemní televizní vysílání

Pavel Trousil 09.10.2018
info ikonka
Zdroj:

Pozemní digitální televizní vysílání přijímá v Evropě více než 100 milionů domácností, což znamená téměř poloviční podíl v porovnání platforem televizního příjmu.

Z údajů Broadcast Networks Europe za rok 2017 vyplývá, že pozemní digitální televizní vysílání přijímá v Evropě 45 % obyvatel. Na druhém místě je kabelová televize, na třetím místě satelit a nejmenší podíl má televizní vysílání přes internet. Jenom v ČR využívá pozemní platformu pro příjem televize téměř 60 % diváků.

Terestrické digitální vysílání (DTT) je páteří Evropského audiovizuálního systému a i nadále zůstane hlavní platformou šíření televizního vysílání. Oproti ostatním platformám mají diváci možnost přijímat jej stále bezplatně. To je důležitý parametr i pro provozovatele televizního vysílání. DTT umožňuje univerzální pokrytí s možností vysílání lokálního obsahu. Pozemní vysílání je rovněž efektivní a spolehlivé pro šíření informací v krizových situacích.

Z průzkumů také vyplývá, že lineární vysílání je nejvyužívanějším způsobem konzumace audiovizuálního obsahu, s tím, že ostatní televizní služby (například VOD) diváci využívají pouze jako doplněk. Pozemní vysílání ve formátu DVB-T2 využívá inovační strategii pro zachování uživatelského komfortu a přináší divákům nové služby. Rozvíjí se HbbTV (Hybrid Broadcast Broadbad TV) a OTT (Over-the-top) služby.

I v České republice využívá většina diváků pro příjem televize pozemní digitální vysílání, jde o 57,8 % diváků ve druhém čtvrtletí 2018. Na druhém místě je aktuálně příjem přes satelit, na třetím kabelová televize a nejmenší podíl má IPTV. Řada lidí využívá více televizních přijímačů v domácnosti a na nich různé platformy. Z posledních průzkumů za druhé čtvrtletí 2018 (výzkum pro Asociaci televizních organizací provedla agentura Nielsen Admosphere) také vyplývá, že lidé více přijímají HD vysílání, a to opět nejčastěji prostřednictvím pozemních sítí.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme